Мерките срещу разпространението на коронавируса трябва да бъдат засилени. Това каза в интервю за bTV представителят на Световната здравна организация в България Скендер Сила.
Интервю на Ивайло Везенков.
Каква според вас е причината за критичната ситуация в България в момента?
Много слабото желание на хората в България да се ваксинират в сравнение с други страни от ЕС. Както знаете България разполага с безопасни и ефективни ваксини от 27 декември миналата година, както останалите държави. Още по-притеснителното е, че нивото на имунизация сред рисковите групи също е ниско.
Вторият фактор е „Делта“ вариантът. Той е по-заразен и протича по-тежко.
Третият фактор е недоверието и дезинформацията. От началото на пандемията хората са изложени на дезинформация. Тя е смъртоносна, а ваксините спасяват животи.
Защо все пак хората чуват повече фалшивите новини, а не научните доказателства?
В страните със солиден успех с ваксинацията здравните работници от първа линия окуражават хората и дават примери, като самите те се ваксинират. Медиците имат ключова роля в това да предоставят информация навреме, тя да е разбираема и проста и да се основава на достоверни данни и източници.
Не сме ли закъснели с това?
Не, никога не е прекалено късно, защото вероятно този вирус ще бъде с нас и в бъдеще. Не можем да заличим вируса, но можем да намалим броя на смъртните случаи, на настанените в болници, трагичните социално-икономически аспекти, но също така и ефекта върху психичното състояние на хората.
Казвате, че сме далеч от края на пандемията ли?
Най-вероятно, имайки предвид данните от пандемиите в миналото. С отговорни и твърди решения от властите обаче можем по-бързо да се върнем към нормалния живот, да спасим човешки животи и да отворим икономиката.
Мислите ли, че епидемията в българия се контролира адекватно?
Това, пред което сме изправени, постави на изпитание дори богатите държави с много добре функциониращи здравни системи, с добра инфраструктура и достатъчно интензивни отделения. Според наш анализ навсякъде има ключови аспекти, които трябва да се променят. Трябва решително лидерство и добра координация - вертикално и хоризонтално, а именно във всички сектори и на общинско ниво. Вторият елемент - ранно предупреждение и навременна реакция, както и мотивиращо възнаграждение за здравните работници.
Необходими ли са още мерки у нас?
Мерките трябва да бъдат удвоени, утроени, да се ускори проследяването на случаите, маските да бъдат задължителни, да няма струпване на хора в закрити места. Там вирусът се разпространява най-лесно. През последните дни видяхме, че все повече хора се тестват. Позитивните трябва да се карантинират, за да не заразява останалите. Важна е и личната отговорност.