Като доайен сред 240 народни избраници бившият министър на културата откри 48-ото Народно събрание, а три дни по-късно беше избран за негов председател.
Вежди Рашидов, който след два месеца ще навърши 71 години, винаги подчертава, че единствена му мисъл е била да стане голям художник. Скулпторът с над 50 самостоятелни изложби у нас и в чужбина е роден в Димитровград в семейството на миньор и певица.
„Дойдох от селата от едно сиропиталище и никога не ми е минало през акъла, че животът ще поднася хиляди неща“, заявява Рашидов.
Той има сблъсъци с бившата Държавна сигурност по време на Възродителния процес, но критикува ДПС след промените, независимо че е етнически турчин. Остава близък приятел на Илия Павлов, основателят „Мултигруп“ - най-голямата икономическа групировка в началото на прехода.
Политическата кариера на Рашидов започна като съветник в Столичния общински съвет. В това му качество е арестуван по обвинение за телесна повреда на полицай, но впоследствие оправдан. Преди десетилетия в шоуто "Как ще ги стигнем американците" актьорът Тодор Колев предсказва, че Рашидов ще стане министър на културата. В първото и второто правителство на ГЕРБ той заема поста два пъти, но като безпартиен.
„И аз съм бил така протестиращ, недоволен, имаше една битка дълбоко в мене между чиновника и артиста“, казва Рашидов“.
За да въведе нова формула на финансиране, Рашидов провежда реформа в сценичните изкуства. Шест пъти е избиран за депутат, четири години е начело на парламентарната комисия по култура, приела закона за филмовата индустрия и промени в закона за хазарта, според които 10% от таксите отиват за култура. От парламентарната трибуна Рашидов никога не пести острия си език.
Дни преди свикването на 48-я парламент Вежди, както го наричат всички, предизвика скандал с личното си мнение, че ако руският посланик Елеонора Митрофанова не бъде поканена на откриването, това означава обявяване на война.
През годините развива широка благотворителна дейност. Той е четвъртият човек на изкуството, който прочете клетвата на депутатите в първия им работен ден „на ползу роду“. Първият е председателстващият Великото Народно събрание бивш концлагерист и поет Йосиф Петров, следван от любимите български актьори Коста Цонев и Стефан Данаилов.