Реформи в учебната програма от следващия 15 септември. Диезите и бемолите изчезват от нотните тетрадки, по рисуване ще се учи за визуалната култура, а часът по ръчен труд става „технологии и предприемачество”.
Часовете по „трудово” влизат в крак с времето. Вместо да учат как се включва фенерче и да шият торбички за билки, децата ще усвояват знания как да пестят енергия, да работят в екип и да водят личното си счетоводство.
„Непрекъснато говорим за бюджет, непрекъснато говорим за пазар, за различните професии... Светът около нас и развитието на децата налагат тези промени, ако искаме те да бъдат мотивирани и ако искаме да сме актуални,” коментира заместник-министърът на образованието Милена Дамянова.
Емилия Паламаркова, която е начален учител, не чака промените, за да направи часовете по домашен бит и техника интересни. Вече шеста година, тя преподава на принципа „учене чрез правене”.
„Не може едно дете в 1 клас да не знае що е то личен бюджет и да не може да го управлява, когато то е в целодневна форма на обучение, т.е. прекарва целия си ден в училище от 8 до 6,” казва г-жа Паламаркова от 119 СОУ „Акад. Михаил Арнаудов”.
Предприемачеството няма да е новост и за възпитаниците на училище „Вела Благоева” във Велико Търново. От три години предметът се изучава под формата на СИП. „Най-малките учат за парите и за тяхната стойност, най-големите имат учебна компания, правят бизнес планове, имат отдели, президент на компанията и т.н.,” обяснява директорът Ангел Янчев.
Учениците от първи до четвърти клас ще изучават новия предмет по един час седмично.