Неясна остава съдбата на една от първите банкови сгради - тази на Земеделската банка в Търговище. Пари за ремонт - няма.
Създадена в началото на миналия век Българската земеделска банка подпомага бизнеса на хиляди земеделци.
"Българска земеделска банка е била двигателят на стопанските процеси в България през 10-те, 20-те и 30-те години на ХХ век, защото благодарение на Земеделската банка са финансирани и кредитирани земеделските производители в страната", коментира Тоня Любенова, Регионален исторически музей - Търговище.
През социализма красивата сграда става обреден дом и пионерски център. Последно до преди 15 години сградата се е използвала за офис на банка. Оттогава се руши.
Преди 3 години авариен ремонт спасява банката от пълна разруха, защото таванът тече, а мазилката пада. Търси се обаче генерално решение.
"Бяхме поканили реставратори и специалисти, за да ни консултират за бъдещето на сградата, които оцениха ремонта на около 3 милиона лева", каза Дарина Димитрова, гл. архитект на Търговище.
Сума близка до целия бюджет на общината. Търси се и концесионер, който да я стопанисва, като в замяна да ремонтира сградата.
"Бъдещето на тази сграда го виждам като някакъв детски център, дом за радостни ритуали или картинна галерия", заяви Димитров.
Евросредства също не могат да влязат, защото основно изискване е сградата да изкарва пари в бъдеще, а с обществени функции това е трудно постижимо.
Информационната кампания на Денислав Борисов има за цел да насочи вниманието към рушащите се паметници на културата у нас. Тя е естествено продължение на серия от материали за рушащи се сгради на водещия и репортер на bTV Новините, който не само дава гласност на проблема, но и засилва обществения интерес и „натиска“ върху отговорниците за поддържането и възстановяването им.