Тържествен ден в цялата страна. Днес отбелязваме празника на българските букви и писменост, почитаме делото на светите братя Кирил и Методий. На нашата азбука пишат 300 милиона души по света. Имаме я от IX век.
Българската азбука – кирилицата, която заменя глаголицата, е създадена в Преславската книжовна школа. За българското А и Б Иван Вазов пише, че и "ний сме дали нещо на света, на вси славяни книга да четат".
Кирилицата, а преди това и глаголицата, е определяна като най-съвършената азбука в света, при която всеки знак отговаря на определен звук. Благодарение на кирилицата свещените писания достигат до славянските народи.
В София делото на светите братя Кирил и Методий традиционно беше отбелязано с празнично шествие, което започна от Министерството на образованието.
Под звуците на Гвардейския духов оркестър стотици българи, развяващи българското знаме, преминаха по жълтите павета, за да стигнат до паметника на Светите братя пред Националната библиотека и да станат част от официалното тържество.
Гвоздеят на програмата и тази година бяха децата, които рецитират Вазовото стихотворение "Аз съм българче".Той се казва Симеон и завършва първи клас. Тя е Борислава и през септември ще бъде четвъртокласничка.
Срещнахме ги на генералната репетиция – малко преди да излязат пред голямата публика, за да рецитират Вазовото стихотворение, задача, с която се справиха блестящо.
Президентът Румен Радев и десетки официални лица също се включиха в честването.„Днес празнуваме знанието и просветата. Невежеството няма празник, но то заема всеки сантиметър, опразнен от културата. В тази вечна битка на светлината с тъмата пожелавам на всички вас да бъдете грамотни, свободни, достойни”, заяви в словото си държавният глава Румен Радев.
Тържественият ден беше отбелязан и с редица други прояви – празнична програма на открито пред НДК, литературни разходки из града, както и пътуване с ретро трамвай, като изискването е пътниците да се качат в него с книга в ръка.
През тази година Денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост премина изключително масово в цялата страна.Навсякъде имаше огромни шествия, хиляди хора и невероятно тържествено настроение.
Във Варна шествието беше от цели 69 блока. Със сигурност имаше поне 15 000 души, ако не и повече, като в шествието се включи и единственият запазен в града фанфарен училищен оркестър.
Оркестърът на училище "Св. Иван Рилски" има над половинвековна история, а днешните ученици свирят на инструменти, които са се ползвали още през 60-те години на миналия век.
В Пловдив шествието премина по главната улица, съпроводено от мажоретен състав на училище „Кирил и Методий” и духов оркестър.
Десетки хиляди се включиха в най-мащабното досега празнично шествие в Бургас.
На празника в Русе също звуча химнът "Върви, народе възродени", чийто текст е написан от Стоян Михайловски в крайдунавския град преди 126 години.