Гълъбин Боевски, който изтърпяваше 9-годишна присъда в бразилски затвор заради трафик на наркотици, е върнат в България, за да бъде свободен. Това стана ясно от думите на главния прокурор Сотир Цацаров в четвъртък, след като олимпийският шампион по вдигане на тежести се завърна без предупреждение в страната в сряда.

Появата му обаче бе обвита в пелена от мистерия, след като официална информация за освобождаването му не бе съобщена нито от бразилските, нито от българските власти. От МВнР, което би следвало да е запознато с казуса, обявиха единствено, че е бившият тежкоатлет е напуснал Бразилия с временен паспорт, издаден му от българското посолство там, след като е бил освободен преди два дни.

Неангажирани и неинформирани

Правосъдното министерство и прокуратурата тук не са били нито ангажирани, нито информирани за случая, уточниха днес Зинаида Златанова и Сотир Цацаров, тъй като страната ни няма договор за правна помощ с Бразилия.

Влизайки в сферата на предположенията, главният прокурор коментира, че Боевски вероятно е върнат чрез специфична бразилска правна процедура, която се нарича "експулс на осъдено лице". „По преценка на бразилските власти осъдено лице се освобождава и се изпраща на страната, от която е(...) Гълъбин Боевски не е върнат в България, за да изтърпява наказание тук”, каза още той и уточни, че пристигането му не е съвместно действие на българската и бразилската прокуратура.

По думите на Цацаров разликата между помилването и експулса е, че помилването е акт на президента, лицето не изтърпява наказанието си, но фактът на осъждането остава. „Експулсно осъдено лице, доколкото разбирам, е характерна за бразилското право фигура, тя не е позната на българското право. Категорично това не означава условно предсрочно освобождаване, очевидно не е и трансфер на осъдено лице, защото трансферът става с наше участие”, допълни главният прокурор.

Засегнати

От неговия коментар и от този на правосъдния министър Златанова обаче остана лека нотка на засягане от факта, че във Външно министерство са си замълчали по случая. „В държавата все някой е знаел за връщането на Гълъбин Боевски, доколкото знам, той е дошъл с редовни документи, издадени от Дипломатичното българско представителство в Бразилската Република. Очевидно Министерство на външните работи е разполагало със съответната надлежната информация”, каза Цацаров.

Златанова допълни: „Що се касае до Министерството на правосъдието – нямаме официално никаква роля тук, тъй като нямаме договор за правна помощ със съответната страна. Съдействие не ни е искано и по никакъв начин не е подхождано към нас”.

На въпрос дали при подобни случаи от Външно министерство ги уведомяват, Златанова каза, че досега в практиката й не е имала такъв случай, но се надява в бъдеще да ги уведомяват. Тя изрази готовност още другата да свика работна група с министъра на външните работи и с главния прокурор, за да бъде изработен механизъм, по който да се действа в подобни случаи.

Паспорт, за да работи

Едва след като случаят се разгоря, от МВнР разпространиха официално обяснение по връщането на Боевски в страната.

Информацията за освобождаването на Боевски е постъпила в българското посолство в Бразилия на 22 октомври в 16.00 часа (23.00 часа българско време) от управата на затвора в Итай. Час и половина по-късно г-н Боевски е излетял за България, като според посланик Чавдар Николов посолството не е било информирано предварително за това, пише в писмото на външното ведомство.

Временният паспорт на Боевски е издаден на 11 октомври по негово лично искане, което било обосновано с необходимостта да притежава документ за самоличност с цел назначаване на работа до края на срока за изтърпяването на наказанието.

МВнР обясни още, че съгласно бразилската съдебна система, решения за експулсиране от страната се вземат за всички чужденци, осъдени за трафик на наркотици. Решението се взема от министъра на правосъдието на Бразилия, потвърждава се от федерален съдия по експулсирането и от федералната полиция.