Без особени емоции, спокойно и дори вяло премина изслушването пред правната комисия на четиримата кандидати за членове на Конституционния съд (КС) от квотата на парламента. На самото заседание присъстваха едва половината членове на комисията.
Председателят на НС Цецка Цачева си тръгна след като представи кандидатурата на депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на народното събрание Анастас Анастасов. "Той е устойчив на външни съблазни, винаги е отстоявал своето мнение, аргументирайки го само със закона и конституцията. Човек с такава нравственост достойно би представил Народното събрание като номиниран от парламента", каза Цачева.
Анастасов на свой ред уточни: "Нямам никакви причини да се срамувам, че съм завършил Академията на МВР, нито с това че съм бил 9 години председател на Районен съд –Ямбол, гордея се с това”.
Любен Корнезов от БСП, който също е от Ямбол, попита Анастасов при спор за компетентност между Ямбол и Сливен пред Конституционния съд кой ще спечели. На това той не получи отговор, а по-скоро коментар от комисията: "Това е като дали харесваш Левски или ЦСКА".
Представянето на втория кандидат - зам.-председателят на Върховния административен съд (ВАС) Венета Марковска беше направено от независимия депутат Дарин Матов, който прочете биографията й. Самата Марковска преразказа концепцията си. "Разглеждала съм не стотици, а хиляди дела. Ако бъде избрана от народните представители бих могла да се справя с материята, за която никой не знае каква е, защото КС се сезира по различни поводи", Марковска.
Междувременно обаче депутатът Янаки Стоилов представи пред комисията сигнал срещу нея. По неофициална информация от кулоарите на парламента сигналите са подадени от лице, подписало се с името Георги Тонев. Те са адресирани до председателите на всички парламентарни групи и в него се упоменават данни за Марковска, според които нейни близки са се сдобили с апетитни имоти.
Председателят на правната комисия Искра Фидосова направи забележка на Стоилов, че не се движи по гласуваната процедура, според която не се приемат анонимни сигнали. По думите й такъв е бил получен тази сутрин в комисията. Стоилов уточни, че сигналът не е анонимен.
Заседанието продължи с изслушването на Екатерина Михайлова, представена от Веселин Методиев, който заяви, че колежката му с авторитета си ще укрепи институцията на КС.
Доста по-убедително се представи номинираната от БСП съдия от Върховния касационен съд Татяна Върбанова. Тя изрично подчерта, че не иска кандидатурата й да се приема като партийна. "При тълкувателни решения, КС трябва да се съобразява с практиката на Европейския съд по правата на човека в Страсбург. А приоритет при сблъсъка на национално и наднационално законодателство превес трябва да има наднационалното. Според нея Конституцията не трябва да се дописва и не трябва да се допуска вмешателство в работата на съда”, заяви Върбанова.
„Приех това предизвикателство, отчитайки стажа и опита си във всички видове граждански и търговски дела, както и участието ми на експертни начала в законодателния процес, заяви Татяна Върбанова при представянето си пред депутатите”, допълни тя.