Правителството внесе в парламента бюджетните закони за 2025 г.

Служебният кабинет изготви законопроектите, за да се гарантира фискалната стабилност на държавата

Добромир Николов

Публикувано в  17:24 ч. 13.12.2024 г.
 

Служебният кабинет внесе днес в Народното събрание проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.

Правителството изготви законопроектите, за да бъде гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата.

Едно от предложенията, което срещна много сериозна съпротива в Бюджет 2025 беше за данъка върху добива на подземните богатства. Сега то е променено драстично.

А в разчетите на финансовата рамка се наблюдават сериозни увеличения на бюджетите на всички министерства. Финансовият министър Людмила Петкова се аргументира за повечето разходи с решенията, взимани през последните години.

Преди да започне парламентарната процедура по приема на бюджета, Людмила Петкова се яви на предварителен изпит пред депутатите – изслушване за финансовата рамка.

Основните критики от всички партии към нея бяха за голямата разходна част и за заложените приходи. Сметката на финансовото министерство е за 20 милиарда повече в хазната спрямо 2024 година.

На този фон много бюджети на министерства се увеличават значително. Министерството на регионалното развитие ще разполага с 92% повече средства спрямо настоящата година. В транспортното ведомство увеличението е с 62 на сто.

Рекордьори са в Министерство на отбраната, където бюджетът скача със 103%. Ресорният министър се надява с предстоящото увеличение на заплатите да има повече желаещи да бъдат в армията.

Въпреки че беше одобрен от правителството още в сряда, внасянето на бюджета в парламента се забави заради протеста на миньорите. В крайна сметка вместо данък върху добива на подземни богатства, ще има еднократна концесионна такса за 2025 година.

„Проведохме разговори с представителите на бизнеса, така и на синдикатите, за да бъде намерено най-доброто решение“, обясни финансовият министър Людмила Петкова.

Синдикатите намират решението за компромис, който на този етап устройва всички страни.

Първоначалните разчети на финансовото ведомство бяха чрез новия данък да се вкарат около 900 млн. лв. в бюджета. Сега сумата ще бъде доста по-малка.

Друга причина за отмяна на данъка е, че според енергийното министерство е щяло да се отрази зле върху инвестициите в сектора.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK  

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis