Правителството взе решение за изплащане на финансова помощ на пострадалите от природни бедствия през 2026 година.
Пострадалите в Крумовградско и Кърджалийско могат да разчитат на допълнителни 1150 евро от началото на тази година, съобщи социалният министър Борислав Гуцанов. По различните механизми за подпомагане, които държавата предоставя, общата помощ може да достигне до 3800 евро.
Министърът посочи още, че се подготвя нов законопроект, който се очаква да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. Той предвижда подпомагане на най-уязвимите групи по Коледа и Великден. В обхвата на мерките ще попаднат не само пенсионерите, но и други уязвими семейства, включително многодетни семейства и самотни майки. Размерът на помощта и конкретните параметри ще бъдат заложени в бюджета.
За пострадалите от бедствията в Кърджалийско, Крумовград, Кирково и околните села ще бъдат отпуснати допълнително по 1550 евро. Средствата ще бъдат осигурени от бюджета на Министерството на труда и социалната политика.
По думите на министъра това е последователна политика, като по същия начин е действано и при пожарите и наводненията през лятото. Допълнителните средства са извън помощите, отпускани по други механизми, които по нови разчети възлизат на 1172 евро.
Освен това пострадалите семейства могат да кандидатстват и за подпомагане за техника, която е била загубена.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK


