На извънредно заседание кабинетът прие държавния бюджет на Република България за 2019 г. Премиерът го определи, като един от най-амбициозните бюджети от началото на прехода.

Заседанието премина без изненади и без промени на вече обсъжданата през седмицата рамка на бюджета за следващата година. Основните спорове между работодатели и управляващи се появиха около вдигането на максималния осигурителен доход и минималната заплата.

Снимка: bTV


Отново се предвижда бюджетът да е на минус – заложен е дефицит от половин процент през 2019 г. Очакванията са животът да продължи да поскъпва – средно с 3% за следващата година. 

Снимка: btvnovinite.bg

Приоритетите на Бюджет 2019 са социалната политика, образованието, отбраната и политиката по доходите.

Снимка: btvnovinite.bg

Управляващите определиха Бюджет 2019, като изпълнение на предизборните си обещания. В него са предвидени над 300 млн. лв повече в образованието и 500 млн. лв. допълнително за здраве. За хората с увреждания са заложени и обещаните 150 млн. лв. повече, както и 50% ръст на средствата за помощи за отопление.   

Снимка: btvnovinite.bg


„За мен той е бюджетът, който изпълнява основните си функции и гарантира ненамеса в по-голяма степен в иконимиката, чрез запазване на данъчната политика и изпълнение на ангажиментите ни”, посочи финансовият министър Владислав Горанов. 

Снимка: btvnovinite.bg

Минималната работна заплата става 560 лева, до 2021 трябва да достигне 650 лв. Разходите за осигуровки и за работодатели, и за самоосигуряващи се, се вдигат. От Нова година максималният осигурителен доход става 3 хол. лв. В средата на 2019 г. таванът на пенсиите ще стигне 1200 лв. 

Снимка: btvnovinite.bg


 
„Предвиден е номинален ръст на средната пенсия с 6,2%, значително изпреварващ, предвидената инфлация за следващата година. 955 милиона са планирани повече от осигурителни вноски, като приходи спрямо тазгодишния бюджет”, посочи социалният министър  Бисер Петков.

Заплатите в бюджетния сектор ще се увеличат с около 10%, а за учителите средното увеличение ще е с 20%. Така разходите за заплати и осигуровки на държавата ще са с около милиард повече.

Снимка: btvnovinite.bg

Разходите за здравеопазване ще достигнат 5 млрд. 257 млн. и 200 хил. лв.
 
„В сравнение с разходите, които са през 2018, тяхният ръст е 547 милиона лева. От тези ръстът на разходите в НЗОК е 490 млн. лв”, заяви здравният министър Кирил Ананиев.
 
Премиерът беше категоричен - държавата никога не е била в по-добра кондиция.
 
„Както казва Владислав Горанов: когато цифрите говорят, и най-големите критици трябва да се съобразят с това". Не, че им казвам да запазят радиомълчание, а да говорят в цифри”, заяви премиерът.
 
Изказването вероятно беше насочено към президента, който преди време изпозлва именно думата „радиомълчание”, с която призова Комисията за нов боен самолет да не коментира анализа на офертите за изтребител.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement