Създават се правила за паралелен износ на лекарства, които да спрат честото изчезване на животоспасяващи медикаменти у нас. Според предложения за законодателни промени, при всеки конкретен случай на износ търговците ще уведомяват Агенцията по лекарства.
Лекарства, които са внесени в България, могат да бъдат купени от търговци на едро и изнесени в други страни от ЕС. Това е така нареченият "паралелен износ". Изнася се за държави, в които цените са далеч по-високи от нашите - разликата може да достине четирицифрено число. Това изкушава някои търговци на едро да изкупуват лекарства и от аптеки, което е забранено.
Заради добрите печалби от паралелния износ, често животоспасяващи лекарства изчезват изненадващо от нашия пазар. Предложения за промени в Закона за лекарствата предвиждат за всеки конкретен случай на износ търговците да уведомяват Агенцията по лекарства. От агенция ще проверяват от къде търговците са се снабдили с продуктите, които искат да изнасят.
Директорът на Агенцията по лекарства ще има право и да отказва извършването на износ. В мотивите към законодателните промение е записано, че това няма да наруши свободното движение на стоки в ЕС.
Агенцията по лекарства ще може да откаже извършване на паралелен износ, когато лекарството е в ограничено количесто у нас, и когато липсата му застрашава живота на хората. Промените предвиждат при нарушение глобата да бъде от 10 до 20 хиляди лева, а при повторно - до 40 000 лева.