Все повече хора попадат в ситуацията, след като са теглили кредит от банка, да бъдат дадени на частен съдебен изпълнител. Такава е историята на Лозана Борисова, която бива прехвърляна от един изпълнител на друг и вече три години не може да се измъкне от омагьосания кръг.
Борисова е управител на фирма, която се занимава се с внос на детски играчки. През 2008 г. тегли кредит от банка на стойност 240 000 лв. Тя твърди, че редовно обслужва кредита си. За три години е погасила приблизително същата сума, която е изтеглила.
Един ден през 2011 г. обаче Лозана разбира, че има да изплаща още 228 000 лева и банката й е прехвърлила нейния случай на частен съдебен изпълнител. Така кредитът й става двоен, от 460 000 лв. и предстои опис на имуществото й.
„Първо, вратата беше разбита от ключар, при което частният съдебен изпълнител нахълта в имота с думите: „Аз съм съдебен изпълнител и съм закона", разказа Лозана Борисова. „Влезе вътре и естествено съпругът ми тогава повика полиция. Благодарна съм на органите на реда, защото се отзоваха много бързо. В деня на описа на мен протокол не ми се предостави,” продължи Лозана.
След описа на имуществото й, следват търгове за разпродажба. „Минаха три търга и в един даден момент аз получавам една бележка на съдебния адрес на фирмата, в която нищо съществено не пише, единственото, което пишеше, че аз трябва да се явя в кантората на друг частен съдебен изпълнител”, обясни още Борисова.
Тогава Лозана разбира, че няма да се справи сама и решава да потърси помощта на посредническа фирма, която да и помогне й. Докато пише жалби до прокуратурата и чака разследване, тя получава изпълнителен лист от трети частен съдя изпълнител. „Прехвърляйки делото от един частен съдебен изпълнител на друг, съответно нарастваше и сумата, която банката изискваше от мен като, така наречената от тях, длъжник”, продължи тя.
Междувременно, след като случаят й минава през трима съдия-изпълнители, изискуемата сума става 322 000 лв., или със 100 000 лв. повече отколкото е била преди три години, когато тя започва да води битка за доказване, че е редовен платец. Въпреки това тя вярва, че ще докаже правотата си в съда и съветва всички длъжници да отстояват правата си.
Полина Станчева, която е собственик на посредническа фирма, препоръча на длъжниците да се свържат най-напред с кредиторите си, когато усетят, че правата им не се спазват. „Когато получат уведомително писмо, трябва да се отиде в кантората на частния съдебен изпълнител, за да се получи документацията”, обясни Станчева, според която длъжниците имат изключително много права, които някои частни съдебни изпълнители си позволяват да не спазват.
По думите на адвокат Георги Коев проблемът е в неравнопоставеното положение между кредиторите и длъжниците в полза на първите. „Държавата абдикира от правото си да изпълнява съдебните си решения – дерогира правата си на частни съдебни изпълнители, които са частни лица и гонят печалба, използвайки действащото законодателство. Имаме незабавно изпълнение в полза на банките”, посочи той.