Пръстовите отпечатъци в болниците окончателно отпадат. bTV разполага с окончателното решение на Върховния административен съд, че промяната в наредбата, с която те бяха въведени, е нищожна.
Системата с пръстовия идентификатор беше въведeна за всички болници от ноември миналата година и доведе до напрежение сред пациенти и лекари, до спор доколко е ефективна и до съдебни дела.
Преди няколко дни Цветелина постъпва в болница. Разказва, че снемането на пръстовата идентификация отнело 15 минути."Освен неудобството, което се създава за пациентите, не виждам нищо друго", коментира тя.
Системата беше въведена от предишния здравен министър Петър Москов с цел контрол и намаляване на "течовете".
Изграждането й струваше около 400 хиляди лева, платени от Касата с обществени средства. Отделно болниците сами си купиха устройствата.
Цената на всяко е около 300-400 лева, или няколко хиляди лева инвестиция за всяка лечебно заведение.
„Това, което съдът реши окончателно, се надявам да ни предпази от други такива лудости, които следващ министър би въвел на база на собственото си разбиране за контрол в здравеопазването", коментира д-р Методи Янков, управител на болница.
Петчленният състав на Върховния административен съд окончателно реши, че наредбата за пръстовия идентификатор е нищожна. Чрез нея Министерският съвет на практика е "дописал" закона, без да има право на това.
„Ясно е, че пръстовите отпечатъци са безсмислени по отношение на здравната система, сега се знае, че са и незаконни", отбеляза Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Когато на власт дойде служебният кабинет, от Здравната каса официално заявиха, че няма данни системата да е довела до икономии на касата, за каквито твърдеше Петър Москов.
Тепърва болниците ще решават дали да водят дела за нанесени вреди.
Предстои решението на съда да бъде обнародвано в Държавен вестник, за да влезе в сила.