„Не може цялата държава и изборният процес да станат жертва на една шпиц команда, която започна с един измислен доклад на ДАНС, после продължи през цирка, който мина през парламента и накрая завърши с това ЦИК да вземе своето решение близо 24 часа преди крайния срок. Циркът беше създаден от ЦИК“.

Това каза съпредседателят на ПП Кирил Петков пред журналисти.

„Искам да призова хората от ЦИК, ако са усетили натиск от някой, имат време още да покажат, че са институция, която може да взима правилните решения за българите“, допълни той.

Той призова всички българи да излязат и да гласуват на местния вот в неделя.

„ДАНС е инструмент на дълбоката държава. 30 години България не може да излезе от този цикъл на задкулисие. Време е всички да кажем „стига толкова“, така че всякакви злоупотреби на изборния процес да бъдат нищожни в сравнение с големия вот, който гражданите могат да направят“, посочи Кирил Петков.

По думите на Васил Пандов от ПП-ДБ крайният срок за сертифициране на машините изтича утре и ЦИК не са го изчакали. Циркът, който беше създаден е от ЦИК.

Снимка: bTV

„Решението на ЦИК е посегателство върху провеждането на честни, демократични избори. Решението дойде изключително неочаквано и е незаконосъобразно, тъй като електронното министерството, след като ЦИК постанови решението, постанови, че машините съответстват на изборния кодекс. Решението на ЦИК има един-единствен мотив – че машините не съответстват, тъй като няма решение на Министерство на електронното управление. Всъщност, ЦИК не са изчакали министерството да се произнесе със своето решение“, каза Пандов.

От ПП-ДБ заявиха, че ще обжалват решението на ЦИК пред Върховния административен съд.

Решението може да бъде оспорено пред съда, но дори и да бъде отменено, това вероятно ще се случи след първия тур. Тоест би могло да повлияе при евентуален балотаж. Това коментира пред bTV преподавателят по конституционно право Наталия Киселова.

„Според мен решението е взето без да има изцяло правно основание, защото въпросът със сертифицирането е въпрос, който е можело да бъде решен вчера, ако е имало такива данни, че няма постъпил документ от Министерството на електронното управление. На следващо място – решението може да бъде оспорено поради незаконосъобразност, но това, което трябва да се каже е, че машините не броят, а само принтират избора на гражданите и поради тази причина не би трябвало да има проблем с това те да бъдат използвани. Ако се стигне до отмяна на решението от съд, това няма да доведе автоматично до касиране на избори“, каза доц. Киселова.

До отмяната на машинното гласуване и преминаването изцяло към хартиено се стигна, след като стана ясно, че на председателски съвет в НС се е представил доклад на ДАНС, от който станало ясно, че на 25 октомври зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов е свалил кодовете на машините, записал ги на телефона си и на флашка.

Стойнев отхвърли твърденията за готвена манипулация на местните избори. Междувременно ДАНС го извика на разпит. От агенцията обаче нито отрекоха, нито потвърдиха дали Стойнов е бил разпитан.