Около 300 души довършават гасенето на пожара в района на резерват „Бистришко бранище” на Витоша. Стихията вече е потушена, но продължават усилията за ликвидиране на незатихналите огнища.
Основната задача на групите, съставени от пожарникари, полицаи, служители на горските стопанства и военни, е да се разширят просеките и да не се допусне ново разпространение на огъня. В гасенето на пожара може да се включи отново летателна техника.
Пожарникари и горски работници, общо 70 души, цяла нощ обхождаха и охраняваха района, съобщиха от Министерството на вътрешните работи.
Към момента няма нужда от помощта на доброволци. Хеликоптерите, които участваха активно в усилията за овладяване на бедствието досега, вече не летят. Въпреки това две от машините остават в готовност. За шестте дни от лумването на огъня хеликоптерите са излели на Витоша 858 тона вода при 343 курса.
Напълно преодоляна е критичната ситуация от вчера следобед, когото силният вятър и високите температури разпалиха три нови огнища в рамките на изгорялата гора. Рано тази сутрин с хеликоптер на „Гранична полиция” се е извършило разузнаване над резервата и всички нови огнища са заснети с термовизионна техника. По разпореждане на Оперативния щаб незабавно към тези места са насочени наземни сили и техника.
Вчера трите хеликоптера обливаха района на пожара с вода на всеки седем минути. След като в петък следобед над Панчаревското езеро се изсипа проливен дъжд, те бяха принудени да загребват вода от малък резервен водоем край Бистрица.
Усилията сега трябва да се съсредоточат към охраната на мястото, т.е. да не се позволи навлизане в зоната на пожара. Това каза в студиото на „Тази събота” директорът на Столичната пожарна комисар Огнян Методиев.
Вече седмица продължава борбата с огнената стихия на Витоша. Пожарът избухна в засегната от буря преди години местност, но после обхвана и „жива гора” на обща площ над 200 декара в източната част на планината. На петия ден от началото на кризата пожарникарите успяха да оградят изцяло пожара с просеки, останаха да тлеят няколко огнища. Причината за избухването на пожара все още не е установена.
Изгорялата местност на Витоша няма да се превърне в пустиня, посочи екологът Симеон Арангелов. По думите му първите възобновителни процеси ще започнат в близките няколко години. Млада гора ще се появи на мястото на пожара в рамките на 15 – 20 години.
Според Арангелов за овладяване на подобни бедствия в такива райони е необходимо да има повече специализирана техника. Прокарването на просеки обезсмисля защитата на резервата, каза той в коментар на въпрос дали са били допуснати грешки при справянето с кризата. Най-подходящият метод за гасене, по думите на еколога, е чрез използване на авиация.
Симеон Арангелов коментира и съмненията за умишлен палеж, като каза, че експертите ще установят каква е причината: „Конкретно за резервата не е имало никакви апетити – това е място с особено висока степен на защита и не може да има ски писти.” По думите му проблемните участъци са между двата резервата, където е трябвало да бъде разположена ски-зоната. Комисар Огнян Методиев не коментира конкретната причина за пожара, но посочи, че той се е разраснал върху голяма площ поради струпването на огромно количество суха дървесна маса.