Опасен въздух в Пловдив. Пламналото сметище в Цалапица причини замърсяване седем пъти над нормата.
Прокуратурата започна разследване за причините – както за пожара, така и за обгазяването на града.

Междувременно пламна и ново огнище – гори фирмена база за черни и цветни метали. Продължава и битката с огнената стихия в Югозапада. Пламъците над с. Сенокос заплашват национален парк „Пирин“.

Гъста мъгла обгърна Пловдив в ранните часове на петъчния ден. Причината – вятърът обръща гъстия черен дим от горящото сметище и го насочва към града. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Християна Вълкова се събужда от задушливия въздух. По обед, когато ѝ се налага да излезе, слага маска.

„Излязох, тъй като трябва да свърша някои неща, и прецених да сложа маска, тъй като видях новините сутринта. Аз съм астматик и внимавам за здравето си“, обяснява Християна Вълкова.

Хората са предупредени да затварят прозорците си и да не излизат навън, освен ако не ес налага.

„Люти, щипе на очи, на нос“, обяснява Ваня Мишковска.

Снимка: bTV

„То не може да се диша, то не ти дава да дишаш просто“, категорична е Иванка Добрева.
Станциите на екоинспекцията отчитат замърсяване на въздуха с фини прахови частици седем пъти над нормата.

„Няма завишение нито на серни, нито на азотни диоксиди, продуктите от горенето са достатъчно високо в атмосферата“, категоричен е Ивайло Йотков, директор РИОСВ-Пловдив.

Вижте във видеото какво замърсяване на въздуха е измерени в Пловдив: 

Здравните власти призовават болните, възрастните, бременните и децата да си останат по домовете, а ако излизат навън – да носят маска.

„Хората, които са с белодробни заболявания, могат да почувстват задух. Ако се усилят симптомите, да се обърнат към Бърза помощ, личния си лекар или специалисти, които ги наблюдават“, обяснява Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив.

Фирмата, която стопанисва сметището в Цалапица, е допуснала пропуски при депонирането на отпадъка и затова се гаси трудно, казват от пожарната.

„Трябва периодично всички доставени количества да бъдат уплътнявани, да бъдат оросявани – в този участък, което гори, това не е направено и затова така интензивно гори, затова и огънят прониква в дълбочина“, пояснява главен инспектор Димитър Бришимов от противопожарната служба на Пловдив.

„Веднага, когато се потуши пожарът, ще разгледаме всякакви разрешителни, налична техника, хидранти. Ще се прегледат всички записи на камери и ще се установи причината“, каза Иван Стоянов, зам.-кмет по екология в община Пловдив. Над 10 тежкотоварни машини – самосвали и багери, запръстяват горящото сметище. Това е единственият начин да бъде спряно задимяването.

Сметището в Цалапица гори не за първи път. И за съжаление се е случвало да тлее дълго.

За последните 20 години това е поне четвъртият пожар на депото за отпадъци. През май 2019 г. сметището пламна. Няколко екипа огнеборци бяха изпратени на място и не допуснаха пламъците да се разпространят. Пожарът е локализиран за часове.

11 години по-рано обаче, през септември 2008 г., пламъците на сметището създават значителен риск от екокатастрофа. Пожарът избухва на 12 септември, а огнената стихия обхваща близо 9 декара от площта на депото за твърди битови отпадъци. Тлее близо 20 дни. Пловдив е обгазен, а станциите на екоинспекцията отчитат значително замърсяване на въздуха.

През 2007 г. сметището в Цалапица отново гори. Огънят е потушен за 8 часа, но късно през нощта се разпалва отново. Властите не отчитат фини прахови частици над нормата.

Снимка: bTV

Не само сметището н Цалапица обаче гори. Пожар има и край с. Сенокос – огнищата там са общо шест. Някои от тях са овладени, но други се разпалват отново.

Планината е в опасност, признават местните власти. На терен – в опит да овладеят стихията, са огнеборци, доброволци и горски служители.

„Хората от двете населени места, които бяха в близост до пожара, са евакуирани. На другото място има екип на пожарната и при нужда веднага ще бъдат предприети действия“, обяснява Георги Динев, областен управител на Благоевград.

Поради сложния терен машини няма как да влязат до огъня.

„Пожарът зад нас в момента е низов, но бързо се прехвърля във върхов, когато вятърът промени посоката си“, обяснява Юлиян Петров от пожарна служба в Благоевград.

Трети ден бушува пожар и край Струмяни. „Все повече и повече се разраства. Всеки следобед става по-буен и се пренася. Ситуацията е изключително опасна“, отбелязва Григор Секулов, отговорник на доброволците в община Сандански.

Снимка: bTV

„Оборудвани сме със защитни облекла и необходимите инструменти – лопати и тупалки“, посочва Панчо Панчев, секретар на община Сандански.

Сложна остава обстановката и на границата с Гърция. За момента обаче няма опасност огъня да се разпространи до населените места в близост до граничната бразда.

По темата работиха Райна Зайкова и Канна Рачева.