Трети ден продължава борбата с пожара високо в Рила. Ситуацията остава критична. Възобнови се и второ огнище над село Пастра.
Пожарът при връх Чала гори във фронт от 20 декара, а под Рилски Черни връх огънят вече обхваща 40 декара. Теренът е труднодостъпен, на надморска височина от 1900 до 2300 метра.
Горят мурови и борови дървета, сухи треви и храсти и клекови формации. Гасенето и днес продължи изцяло на ръка.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В борбата с пламъците в защитената територия се включиха над 100 пожарникари от Дупница и Кюстендил, служители на Национален парк „Рила“ и четири горски стопанства, както и много доброволци.
Полагат се всички усилия и се взимат необходимите мерки, за да не се разрастват нови огнища, съобщават от националния парк.
В гасенето се включи и специализиран дрон на доброволец, с който се хвърляше вода, но твърде малко на фона на огнената стихия.
Хеликоптер не бе пуснат и в рамките на деня, въпреки че в ранните часове се обсъждаше и тази възможност. Множество фактори, създаващи опасност за екипа на хеликоптера, обаче попречиха това да се случи.
В борбата с пламъците се включи и пилотът Петьо Кюркчийски, който лети със свръхлек самолет над пожара в Рила от първия ден на бедствието.
„Ситуацията ескалира в последните два-три дни. Огнището беше съвсем малко в началото. 4-5 пъти се е увеличил мащабът на пожара, като в началото беше на 1700 м. надморска височина, вече е на 2300 метра, до самия връх горе“, разказа той.
Според пилота е опасно хеликоптер да се включи в гасенето заради атмосферните условия.
„Вятърът, който в момента излиза зад планината и плътността на въздуха, поради високата температура и инверсионния слой, поставя в риск екипажа на хеликоптера. Той трябва да работи изключително ниско над терена. Когато извършвам полетите със самолета, аз съм на много безопасна височина, на 300 до 500 м. над върховете на планината. Като се снижи под нивото на терена се създава роторна турбуленция“, обясни Петьо Кюркчийски.
Днес при пожара се качи и директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл. комисар Александър Джартов.
„Направили сме допълнителна организация с момчета с мотори, да качат и ръцеви пожарогасители с вода, защото предвид факта, че има много камъни, на практика е много трудно и гасенето дори когато сте близо до самия фронт“, каза той.
Според гл. комисар Джартов поне още няколко дни ще отнеме на екипите да се справят с огъня заради трудния терен. Той подчерта, че голямата част от времето минава в ходене от и до самия пожар.