Гръцкият пожар, който гори повече от седмица засегна 70 декара на наша територия - 10 декара държавна горска територия и около 60 в резервата „Али ботуш“.
У нас той е локализиран. По цялата периферия на фронта му, по който е влязъл в нашата страна има разположена жива сила.
Продължават усилията на пожарникари, горски служители и военни.
В гасенето се включиха и два хеликоптера на Министерството на отбраната. Два наземни гръцки екипа също влязоха у нас, за да помагат с пожара.
Ситуацията към момента изглежда спокойна, каза директорът на държавно горско стопанство-Катунци.
„Това е засега, тъй като днес ще бъде много слънчево, с много високи температури, което означава, че тлеещите огнища, които са в периферията на пожара с напредване на времето и повишаване на температурите вероятно ще се възпламенят. Периметърът, който е ограничен от нашите колеги е овладян. Пожарът е низов, горят гори и храсти. Успяват да го задържим в този обхват. Надявам се, че ще се справим със ситуацията. Предполагам, че до края на седмицата ще се справим изцяло с проблема“, допълни инж. Пламен Поюков.
Мините поставени още след Втората световна война в района възпрепятстваха битката с огъня.
„След като премине пожарът трябва полетата да се обезопасят, тъй като е недопустимо държави, които са в ЕС и в НАТО да съществуват такива ограничителни мероприятия и това да възпрепятства каквито и да е съвместни действия. Това не ни дава възможност да продължим дължината на противопожарната просека, тъй като стигайки до минното поле няма как да вкараме никаква техника и не бихме рискували. Оттам нататък започва ходене по мъките, тъй като хората вървят само по една пътека и за да стигнат до високата част на планината вървят около час и половина пеша и това ни затруднява изключително много“, допълни директорът на държавно горско стопанство-Катунци.
От Франция пристига самолет да помага за гасенето на пожара на българо-гръцката граница, потвърдиха от МВР.
„Предполагам, че утре трябва да се включи наш хеликоптер, но се надявам, че когато колегите от Франция заработят с двата самолета успоредно и съвместно с колегите от Гърция, количеството вода ще бъде много обилно. Само и единствено със самолетите и хеликоптерите не можем да потушим пожара, трябва да има физическа, наземна сила – колегите от пожарната, горските стопанства, военните. Ще разчитаме на всичко в съвкупност“, каза вътрешният министър Калин Стоянов.
Стоянов съобщи, че е задвижен и механизмът за гражданска защита на Европейския съюз, по който сме поискали специализиран самолет за гасене на пожара.
Министърът коментира, че пожарът навлиза на част от българската територия и то точно на местата, където има информация за минно поле, и затова се гаси само с летателна техника от въздуха.
„Утре ще се включат в акцията два френски самолета. Кацат в Пловдив следобед и имат възможност да действат активно утре и в сряда. Хората са горе на място, направени са просеки, взети са всички възможни мерки“, каза премиерът Димитър Главчев, който пристигна на място заедно с Калин Стоянов.
Пожарът е в силно пресечен и труден район и за гасенето му са нужни и наземни сили.