По-голямата част от депутатите на БСП няма да ходят в парламента. В пленарната зала ще останат само 20 народни представители от левицата, стана ясно в началото на новия политически сезон в Народното събрание.
„20 депутати от БСП остават в залата, а останалите отиваме при българите и протягаме ръка за нов модел”, каза лидерът на партията Корнелия Нинова в декларация от името на парламентарната група.
Според нея мнозинството в Народното събрание не може да реши проблемите и е изчерпало своята функция.
„Ние искаме оставката на правителството, край на тази агония. Искаме разпускане на парламента, предсрочни избори”, подчерта тя.
„Започваме тази сесия с едно сериозно обществено напрежение, с криза в правителството и нестабилност в управляващото мнозинство”, подчерта Нинова. Тя изреди срива на Търговския регистър, случая с потърпевшите 250 хиляди души от застраховател, както и автобусната катастрофа, при която загинаха 17 души.
Нинова изтъкна, че на този фон е дошла информацията, че чуждестранните инвестиции са се сринали десет пъти, цените тръгват нагоре, а от 1 октомври очакваме ново увеличение на цената на газа.
„Управляващите реагираха, като се хванаха за гушите, но не в спор за патриотизма и родолюбието, а в спор за постове и пари”, коментира соцлидерът.
Главната партия в коалицията ГЕРБ от снощи също реагира и в следващите дни ще сме свидетели на битката Цветанов-Борисов, прогнозира Нинова и отбеляза, че поискани оставки от премиера се оспорват от Цветанов. По думите ѝ това говори за нестабилност при управляващите и несигурност в страната.
Трябва час по-скоро да решим най-големия проблем пред държавата – колапсът на държавността, подчерта от своя страна лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
„Основният въпрос не е вече и само самото правителство, то практически си е отишло с абдикиране от задълженията си. Остава само актът за напускане да се оформи юридически”, каза Карадайъ. „Смяна на министри – какво от това? Промяна на формулата – какво от това? Предсрочни избори – и какво от това? По-важният въпрос за нас от ДПС е какво да се прави след това, как да се възстановят демократичните механизми на управление, как да се изгради отново авторитетът на държавността, как да се върнем към нормалността, как да започнем диалога между партиите, между институциите, между гражданите, между нас в парламента", категоричен беше Карадайъ.