Нова година - нови местни налози. В някои общини вдигат и данък сгради, и такса смет. В други един от двата, в трети остават без промяна, а има и такива, в които намаляват.
Заложено увеличение и на двата налога има в Благоевград - за недвижимите имоти скача от 1,9 на 2,5 промила, а такса смет нараства от 2,1 на 2,5 промила.
В Горна Оряховица данъкът за жилището от 2 става 3 промила, съответно такса смет вместо 5,2 става 6,2 промила.
В Стара Загора вече ще плащат повече само за данък сгради - 1,7 промила вместо досегашните 1,45.
Промяна, но само в таксата за боклук, има в Бургас - с близо 30% нагоре - от 1 на 1,3 промила.
Има и общини, чиито жители ще плащат по-малко. В Кюстендил намаляват данък МПС, но само за автомобилите първа и втора категория с аргумента, че броят им не е голям, а те са шофирани от хора с по-ниски доходи.
В София промени на налозите няма.
С колко ще се увеличат разходите на домакинствата?
С 50% скача данък сгради в Горна Оряховица, а такса смет с 20%. Така за апартамент от 80 квадрата собственикът му вече ще плаща 90 вместо 60 лева, а за смет - 186 вместо 156 лева. Разликата и при двете е 30 лева.
Местната власт обясни увеличението с преподписан 5-годишен договор за сметопочистване от предшествениците ѝ.
В Бургас такса смет за жилищата се вдига за първи път от 14 години, но шоково – с 30%. Така там за панел от 80 квадрата в комплексите ставката скача от 52 на 67 лв.
Според общинската администрация увеличението е оправдано. Въпреки че Бургас е сред градовете с най-много нововъведени жилищни сгради, приходите от таксата за битови отпадъци не са нараснали с темповете на ръст на разходите по сметосъбирането, добавиха от местната власт.