Касата да покрива повече профилактични изследвания от догодина, предлага здравното министерство.
Допълнителните изследвания са за оценка на бъбречната функция и био-маркери при онкохематологични заболявания.
Също така се предлага касата да покрива и така наречената течно-базирана цитонамазка - много по-прецизно изследване от стандартното, което в момента се използва.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Веднъж в годината Дани Манолова задължително посещава профилактични прегледи - и не пропуска цитонамазката.
"Трябва да се отдели време в деня. Но страшно не е, болезно не е. Не се усеща. Моят съвет винаги е бил, когато има възможност и време - да се пусне", казва тя.
Това изследване показвна има ли злокачествено изменение на клетките на маточната шийка. Въпреки голямото му значение - много жени все още го пропускат.
"Това е единият от трите най-чести злокачествени заболявания, с които се среща жената. Към днешна дата благодарение на скрининга и профилактиката с ваксини това е едно предотвратимо заболяване", казва доц. Мария Юнакова.
В момента право на профилактична цитонамазка имат жените между 30 и 40 години. Идеята на здравното министерство е при тях течно-базираният метод, който е много по-точен, да замени стандартния.
Предлагат се и два нови теста, с които да се следи бъбречната функция - а не само показателят креатинин, който не е достатъчен.
Допълнителните изследвания могат да станат факт, ако за догодина се заложат средства за тях.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK