В седем града и повече от 4000 села в България няма аптека, което оставя над един милион българи без достъп до лекарства, по данни на Фармацевтичния съюз. Тези хора пътуват до съседни селища, за да се снабдяват с медикаменти.

В списъка попада град Клисура с население от около 1100 души. От Фармацевтичния съюз обясняват, че малките населени места не са привлекателни за аптекарския бизнес, тъй като за 2/3 от оборота с лекарства по Здравна каса няма надценка, а с останалите продажби няма как да оцелеят.

„Държавата не се грижи да има лекарствено снабдяване във всички населени места. Допълнително, създавайки пряка, дивашка конкуренция в цените, това създава условия в малки населени места да не могат да съществуват аптеки,” коментира пред bTV магистър-фармацевтът Антон Вълев.

Преди месец Омбудсмана на Република България Константин Пенчев препоръча на държавата да вземе спешни мерки за решаване на проблема. Комисията за защита на конкуренцията също излезе със становище, според което аптеките трябва да имат право на надценка на скъпоструващите лекарства, така както имат право останалите играчи на пазара. Засега обаче единствената преференция за разкриване на аптека в малко селище е по-ниската такса.

„Таксата за откриване на аптека в такова населено място е 50% от общата такса," обясни София Балабанова от Изпълнителна агенция по лекарства.

Според Тодор Найденов от Българския фармацевтичен съюз обаче просто откриването, без мисъл за по-нататъшното функциониране на аптеката, е мислене на парче.

От Фармацевтичния съюз предлагат да се въведе критерий за разкриване, така че на определен брой население да се падат определен брой аптеки. Настояват още всяка трета аптека на един собственик задължително да е в малко селище, а всяка четвърта - да е денонощна.