Повече от 80% от българите живеят в лишения, което е около 6 млн. души, които нямат пари за нормален живот, показват данни на КНСБ. Изчисленията излизат на всяко тримесечие, а последните са за края на 2012-та.

Според тях всеки член от едно българско семейството трябва да има 565.22 лв. на месец, за да покрива задължителните си разходи за жилище, храна, облекло. За четиричленно семейство са необходими 2260 лв., или около 100 лева повече спрямо година по рано.

С по-малко от тази сума живеят 81 % от семействата у нас. Или около 6 милиона българи.
Едва около 1 милион живеят с доход над 565 лева на месец.

Данните на КНСБ показват, че расте броят и на бедните и на богатите българи, за сметка на средната класа, която изчезва. Половината от семействата у нас оцеляват месечно с по-малко от 290 лева на член от семейството, при необходини поне 565 лв. за нормален живот.

В семейство Начеви от Бяла Слатина само Емел работи.Съпругът й Даниел е без препитание от два месеца. Имат две деца. Четиричленното смейство оцелява с една заплата и едно обезщетение за безработица, с които освен да купят нужното, покриват и кредит.

"Горе-долу със 600-700 лева изкарваме месеца, живеем скромно, спестяваме, нямаме луксове, на почивки не ходим, но се справяме", обясни Емел. Той допълва, че "средствата винаги още от предния месец всичко е до стотинка изчислено, в общи линии парите отиват да се оправят сметките, битовите нужди".

Върху поскъпването на живота за последната година е повлияло поетапното увеличение на цените на природния газ, както и на цените на тока, водата и твърдите горива. Сметките показват , че за година хранителните стоки са поскъпнали средно с близо 6 %. А нехранителните стоки и услуги - с около 5%

В същото време, най-голям процент от работещите българи са във фирми, в които средната заплатат варира между 400 и 1000 лева. А на минималната работят около 130 хиляди. Синдикатите настояват нейният размер да стане 330 лева.

„Очевдино е нужно да се търси второ увеличение, може би от средата на годината, може би след изборите" обясни Пламен Димитров, президент на КНСБ.

Освен увеличение на минималната заплата, синдикатите ще водят преговори и за връщане на необлагаемия минимум при подоходното облагане равен на минималната заплата.

От КНСБ са изчислили, че за физическото оцеляване на българина са необходими 215 лв. на месец. Това е границата на бедност. С по-малко от тази сума, живеят 23% от семействата у нас, или около милион и половина души.