Повече от 200 опасни стоки са били изтеглени или забранени за внос през миналата година. Близо половината от тях са били предназначени за деца.

Един от примерите е с проходилка, която изглежда на пръв поглед нормално. Оказва се обаче, че има два пъти повече колелца, които я правят нестабилна. Колелцата трябва да са не повече от четири и да имат стопер.

Често стоките със съмнително качество са два или три пъти по-евтини, но рискът не е за подценяване. Особено внимание трябва да се обръща и при избора на проходилки и детски колички.

„Счупване, незастопоряване на колелцата и по този начин създаване на риск, когато количката бъде оставена без надзор, макар и за кратко, да се задвижи сама”, обясни председателят на КЗП Димитър Маргаритов.

А според майката на двумесечната Вяра, дори количката да е качествена, проблемът с придвижването в града остава.

„Според мен трябва да има някакъв стандарт за междуосието на колелата, защото има много рампи и асансьори, където количката изобщо не може да се качи - или е много тясна врата, или релсите са отдалечени една от друга”, коментира Милена.

Дори рамките, които изглеждат универсално достъпни, не са такива.

Докато бебето расте, Милена има време да се запознае с онлайн наръчника със съвети за играчките, на сайта на потребителската комисия.

От КЗП припомнят още, че са забранени и имитиращите храни играчки. Още по-опасни са запалки, които приличат на храна.