2127 деца са били обект на насилие в семейството си за миналата година. Това заяви Иванка Шалапатова, зам.-министър на труда и социалната политика в студиото на „Хрътките” по bTV.
В разговор за зачестилите трагични случаи на деца, жертви на домашно насилие, тя обясни, че има твърде голяма доза толерантност в обществото за тези случаи. Когато се вземат мерки навреме и социалните знаят за риска, то резултатите ще бъдат по-добри, заяви Шалапатова.
През седмицата няколко трагични истории разтърсиха обществото. 3-годишно дете беше убито в Пловдив, защото плачело, а друго 2 годишно беше отнето от майка му с полиция и белезници от болницата.
Тригодишният Асен е бил смазан от бой от мъжа ,приютил в бараката си в Столипиново майката и останалите и деца. Малкият Асен редовно вбесявал хазяина с плача си. Преди няколко дни момченцето се напикало в гащичките си и Ирхан го пребил от бой. По данни на прокуратурата насилникът буквално мачкал с краката си гърдите и врата на Асен.
„Смъртта е настъпила в резултат на доста тежък побой чрез удари в областта. След като детето престава да дава признаци на живот то е поставено в две одеяла и скрито в един шкаф”, обясни Галин Гавраилов, зам.-окръжен прокурор на Пловдив.
Два дни след убийството Ирхан пренася трупа с каруца близо до река Марица ,където го заравя в боклуци. По-късно размисля,напъхва в чувал детето ,връзва го с бетонен стълб,за да не изплува и го изхвърля в реката. Помага му един от синовете му, който го издава на полицията. В съда Ирхан прехвърли вината на 17-годишната сестра на Асен, с която и живее.
Убийството е станало в присъствието на сестрата на Асен и тримата синове на Ирхан. Всички правят самопризнания. Майката на убитото дете е с психични отклонения, от трагедията насам не се е връщала в къщата, свидетелства съседи. Казват, че въпреки заболяването си е била добра майка.
По този казус зам.-министър на труда и социалната политика заяви, че все още не разполага с доклад за това дали социалните работници са допуснали грешка, наблюдавайки семейството.” В този случай е работено. Има данни и че другите деца на майката в семейството са постъпвали в институции”, коментира тя. Като проблем беше посочено обаче, че често семейството сменя местожителството си.
Друга майка, Веска Каличка от Бобовдол беше разделена от двегодишното си дете с белезници. Преди седмица Веска и двегодишния Александър постъпват в частна болница в Дупница. Лекуващият лекар подава сигнал в социалната служба, защото детето има признаци за системно недохранване, то тежи едва 9 килограма, а за годините му трябва да е 12 -13. То има тревожни здравни показатели и салмонела. Решението на агенция Закрила на детето е да се отнеме Александър от майка му по спешност - заради опасност за живота му. Социалните влизат в болницата с полиция, а майката след като опита да спре полицаите е арестувана.
„Колегите са използвали физическа сила и помощни средства по мое разпореждане”, заяви Борислав Динев, нач. на РУП- Дупница.
Според социалните работници от отдел "Закрила на детето" детето е било отглеждано немарливо, а родителите му са агресивни. В дома им са правени десетки посещения от социалните.
Родителите на Александър са безработни, мъжът наскоро е излязал от затвора за кражба на медни жици. Издържат се с детските от 35 лева,. Твърдят, че майката на Веска Кличка, която работи в Италия им изпращала всеки месец по 900 лева.
Светослав Иванов, баща на Александър, казва, че парите си харчат за детето. „Детето има и дрешки има и много работи, всичко купуваме за него, гледаме първо за детенцето.” На майката е даден срок от 6 месеца, за да започне работа и да покаже, че може да се грижи за сина си. Александър е настанен в приемно семейство.
Третият казус, при който на малкия Цецко от Враца се наложи да му бъдат ампутирани краката се оказва, че родителите му са оценени като добри, защото имат тристаен апартамент. Шалапатова заяви, че социалните са опитвали два пъти да връщат детето от домовете в семейството, тъй като винаги се търси този ресурс. Очаква се решение до средата на май решение, което след дисциплинарната процедура да определи отговорният.