Повече бедни хора ще имат право на безплатна правна помощ с готвените промени в Закона за правната помощ.

В момента хората с малки доходи кандидатстват в националното бюро за правна помощ, за да получат безплатна консултация и подготовка на документи пред съда.

Одобряват се обаче само тези, които получават месечни социални помощи или за отопление.

От 500 подадени молби за 1 година, одобрените са - 180.

За да е достъпна услугата за повече хора, критерият се променя - месечният доход трябва да е до линията на бедност, която в момента 300 лева.

Стефка Аласонова отглежда сама внучката си, защото майката е отказала да се грижи за нея и не плаща издръжка.

В регионалния център за безплатни правни консултации в Сливен й помагат, подготвят документите пред съда и вече има насрочено дело.

Предвижда се регионални центрове за безплатни консултации да се създават по преценка на адвокатските съвети. В момента има само 2 такива - в Сливен и във Видин.

Процедурата по кандидатстването за безплатна правна помощ ще се облекчи. В изнесените центрове хората ще се срещат с адвокат, който ще им помага да изготвят молбата си. Ако бъдат одобрени, ще им се помага без да се чака разрешение от Националното бюро.

Ако кандидатите не получават социални помощи, ще доказват доход до линията на бедност. Значение ще има и имущественото, имотното и здравословното им състояние.

С предложените промени се регламентира горещият телефон за правна помощ. Всеки ден на него звънят десетки хора - предимно по въпроси, свързани с монополистите – „Топлофикация”, ЧЕЗ, а отскоро и по въпроси, свързани с кредитните институции, каза адвокатът Милена Златкова.

Предложените промени ще струват на бюджета около 200 000 лева годишно.

Общественото обсъждане на предложените промени приключва след седмица. След това предстои гласуването им, за да станат факт.