185 жалби на граждани срещу здравните услуги у нас са постъпили при омбудсмана от началото на година. Броят им вече надвишава този за цялата минала година. Това стана ясно по време на заседанието на здравната комисия в парламента.
Жалби срещу работата на телефон 112, липсата на направления за специалисти, проблеми по наредбата с лекарствата и бавенето на решения от ТЕЛК И НЕЛК- това са най-честите проблеми, заради които пациентите търсят за помощ омбудсмана.
Пред депутатите Константин Пенчев постави въпроса и с лошите условия в психиатричните болници и липсата на регистър на психично болните пациенти.
„Реконструкция и модернизация на всички психиатрични клиники и повишение на колегите там с 20% ще се случи още следващата година”, обясни д-р Таня Андреева, министър на здравеопазването.
Пред депутатите здравният министър очерта няколко здравни приоритети на кабинета. “Целият ресурс за добрата организация на спешната помощ, за нова апаратура, за повишение на заплатите, за нови линейки ще се случи през 2014 година”, успокои тя.
До края на годината трябва да отпадне изпитът за специализация на младите лекари. Около 50 болници в труднодостъпни региони ще получат допълнително средства още в края на тази година.
Условията са възрастта на населението, безработицата в региона и да няма друго лечебно заведение на разстояние от 50 км. За по-ефективно изразходването на парите на здравната каса, договори с болници ще се сключват при нови условия.
Министър Андреева съобщи и за редица нарушения, установени след проверка в столичната Онкологична болница. По думите й конкурсът за нов директор на лечебното заведение вече е проведен и има избор на такъв. Андреева поясни, че лицето, което ще заеме поста на досегашния директор доц. Здравка Валерианова, не е работило в лечебното заведение.
Министърът обаче отказа да уточни за кого точно става дума, тъй като все още не била подписана заповедта за назначаването му. Най-сериозните нарушения, констатирани в Онкологията, били свързани с Кодекса на труда, допълни д-р Андреева.