Пострадали при серията от катастрофи на Витоша вчера могат да съдят общината не само за нанесените щети, но и неимуществени вреди, казват адвокати.
При най-тежкия удар на заледения път автобус затисна автомобил и пострадаха баба и двете й внучета.
По пътя към „Алеко” се удариха десетки автомобили и по чудо се размина без жертви.
„Децата и майка ми попаднаха между автобус, който се подхлъзна, и спряла кола и ги притисна. Пострадаха сравнително леко, много зле можеше да бъде”, каза пред bTV майката на двете пострадали деца Мина.
Колата на Божидар Георгиев също попадна във верижната катастрофа, въпреки че е била с вериги. Днес той отиде при застрахователя за оглед.
По думите му от пътната полиция са записали като причина за произшествията лоша пътна настилка без вина на водачите.
Божидар не смята да търси друго обезщетение, радва се, че се е разминал само с изкривени ламарини.
„Ще изплатим обезщетение на клиента ни, а ние ще предявим регрес към общината, респективно фирмата, която отговаря за почистването”, уточни застрахователят Калоян Монов.
Всички пострадали вчера могат да търсят правата си.
Адвокат Светозар Арнаудов посъветва пострадалите да пазят всички документи, свързани с разходи, включително за лечение възстановява и рехабилитация, не само за части за коли. Препоръча също да се консултират и да предявят искове против виновното лице за поддръжката на пътя, в случая Столичната община.
Освен за материални щети иск може да бъде предявен и за неимуществени вреди, като телесни увреждания, стрес, болка, страдания. Има и друг механизъм - доброволно и извънсъдебно разрешаване на въпроса.
Според юристи обаче това би било загуба на време, тъй като държавните институции обжалват докрай.