След 54 г. окончателно угасна последният предавател на ефирна аналогова телевизия.

В сградата на телевизионната кула в София днес бе спрян сигналът в присъствието на представители на МТИТС, КРС, Съвета за електронни медии и органа по цифрова телевизия, "НУРТС България".

След милиони левове инвестиции и години на подготовка от днес в България се излъчва само цифрова телевизия. Въпреки, че и преди промяната, аналоговият сигнал не е покривал 100% от територията на страната, спирането му оставя десетки хиляди домакинства без телевизия.

От транспортното министерство посочиха, че следва анализ, който да даде ясна картина на засегнатите места и след преценка ще се търси решение на проблема. Това обяви зам-транспортния министър Георги Тодоров, който присъства на церемонията по спирането на сигнала. По думите му според проучване от миналата година над 80 на сто от зрителите не приемат сигнала през ефир, а чрез други методи. Потенциално засегнати от цифровизацията са 1,4 млн. души в страната.

"В Германия при 11-12 процента от населението, което приема ефирен сигнал, същата тази Германия е достигнала покритие по население 75 процента с новата ефирна технология. Така че още веднъж искам да кажа, че България е на едно от челните места в Европа по постигнато покритие сред населението, въпреки по-малкият процент в Европа", коментира изп. директор на НУРТС България Свилен Попов.

 

 

Спирането на аналоговия сигнал остави без телевизия много от жителите на отдалечените планински селца. Оказва се, че все още има хора, които разчитат на старите приемници и антени за връзка със света.

 

Примерът е от Искърското дефиле. Със ставането тази сутрин Яневка Богданова от село Осеновлаг опитала да гледа любимата програма, но без успех. Вместо картина, на екрана на 30-годишния приемник „Царевец" се чете надписът: От 30 септември спира излъчването на аналогова телевизия". Жената се опитва да коригира сигнала с външната антена и когато не успява, се притеснява не на шега.

През последните месеци в Балкана, където кабелна телевизия не достига, сателитните чинии са станали двойно повече. А най-потърпевшите като Яневка планират да се сдобият с нови приемници, въпреки ниските си доходи.

„Че цифровизацията е необратим процес, все още не им се вярва на възрастните. Мнозина продължават да смятат, че неудобството е само временно и че след няколко часа по старите антени отново ще тръгне старата телевизия”, казва Тодор Мицев от Осеновлаг.

 

 

Мултиплекс операторите неофициално коментираха, че за да се осигури 100% покритие в цялата страна ще трябват още десетки милиони лева инвестиции. Експерти пак неофициално казаха, че се обмисля и вариант по изключение на потърпевшите в тези райони да се осигурят безплатни абонаменти от сателитните доставчици, но само на онези телевизионните ефирни програми, които се излъчват през мултиплекс

 

И още с първите часове на цифровизацията започна лавината от оплаквания. Стотици сигнали че няма покритие в много отдалечени селища. Получихме и оплаквания, че в много областни магазини са напълно изчерпани декодиращите СЕТ-ТОП боксове.

Комплектът на сет топ бокса съдържа само стайна антена. Тя няма да ви е полезна, ако живеете в по-малко селище. „За селата задължително трябва да се купи подобна антена. Тя е за външно приемане, тази антена трябва да се сложи на покрива, тя е с необходимото усилване и трябва да се сложи задължително в тази посока, вертикално”, обясни Александър Кирилов, техн. директор на НУРТС България.

Всъщност свързването е най-лесната част . Кабелът, който е в кутията с декодера служи за връзка между телевизора и цифровия приемник. Не забравяйте обаче да включите и декодера.

„Следващата основна стъпка е да намерите сигнала от сет топ бокса. Картината ще бъде такава, но след като намерите AV ще ви излезе или тази заставка или на самия декодер има син екран, от който започват настройките”.

 

 

Настройките на каналите се правят само от дистанционното, с което управлявате декодера. С него вече ще сменяте и каналите. Следващ етап - намиране на канали. При най-благоприятния вариант автоматичния режим на търсене ще свърши всичко вместо вас. На местата с по-слаб сигнал обаче ще е нужна ръчна настройка. Тогава може да се обадите на горещия телефон 0700 123 44.

 

Търсенето на декодери предизвика криза в магазините за техника. На места устройствата свършиха. „Голяма част от българите са чакали последния момент и едва ли не са изненадани, че от сутринта не могат да си гледат телевизора”, обясни Йордан Вакъвчиев - управител на хипермаркет .

Преди да си купите декодер задължително се запознайте с какъв тип изходи за кабели е съвместим вашия телевизор.