Денонсирането на споразумението за петролопровода „Бургас – Александруполис" ще мине на второ четене на извънредно заседание на парламента във вторник, 12 март, съобщи тази сутрин председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Гласуването на отказа от проекта трябваше да мине в две четения в четвъртък заради натоварения график на 41-то Народно събрание в последните му работни дни. След разгорещени дебати между левицата и сините депутати второто четене беше отложено, като се смяташе, че то ще мине в петък. Депутатите обаче го преместиха за нова извънредна парламентарна сесия.
Аргументът за забраната на „Бургас –Александруполис”, е че в годините петролопровода се оказал нерантабилен. Най-евтино проектът би излязал около 6,8 млрд. долара, а най-скъпо близо 8 млрд. България е трябвало да осигури близо 2 млрд. евро, за своето участие, изчисли от парламентарната трибуна министърът на финансите в оставка Симеон Дянков.
На 12 март ще бъде дебатирано и проекторешението, с което да се възложи на правителството в оставка и на енергийния регулатор да предприемат мерки за намаление на цените на електроенергията.
В дневния ред на извънредното заседание е предвидено и второ четене на промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности.
В програмата на депутатите още не е включено второто четене на Закона за предучилищното и училищно образование, за което настояват граждани, излезли и присъединили се от вчера към палатковия лагер пред парламента.
В петък 41-то Народно събрание провежда последния си парламентарен контрол. Народните представители ще изслушат осем министри в оставка.
За последно пред депутатите се явяват Нона Караджова, Томислав Дончев, Тотю Младенов, Делян Добрев, Лиляна Павлова, Мирослав Найденов, Десислава Атанасова и Аню Ангелов.
Пред едва дузина народни представители в залата депутатът от Коалиция за България Ангел Найденов разкритикува управлението на ГЕРБ като неадекватно.
„Последните работни седмици на този парламент, както и целият мандат на ГЕРБ, преминаха в света на кривите огледала на ГЕРБ – далеч от реалните проблеми на хората,” коментира той и нарече заседанието „срамен финал” за работата на този състав на парламента.
В началото на пленарния ден депутатите приеха с пълно единодушие Декларация по повод 70-годишнината от спасяването на българските евреи и почит паметта на жертвите на Холокоста.
„Дистанцията на времето ни дава възможност да оценим събитията от българската история в тяхната пълнота и многостранност. Само такъв подход и позиция може да спре спекулациите и невярното представяне на българската история и да се отдаде дължимото на приноса на българското общество и държава към съвременната история. Затова определяме спасяването на българските евреи през 1943 година като забележително събитие, показващо човечността и толерантността на българския народ, както и волята му за справедливост,” се посочва в декларацията. Председателят на Народното събрание нарече документа „исторически”.
Според народните представители не може да се оспорва депортацията на 11 343 евреи от Северна Гърция и Кралство Югославия, които тогава са били под германска юрисдикция, и отбелязва, че предотвратяването й не е било по силите на българската администрация.
„Решително осъждаме всички прояви на ксенофобия, антисемитизъм, религиозна и етническа нетърпимост и се присъединяваме към световната съпротива срещу тях.
Българското общество, и най-вече младото поколение, са в правото си да се гордеят със спасяването на българските евреи. То е послание към съвременното общество за търпимост, доброжелателство и човеколюбие между хората с различен етнос, религия, култура,” декларират още депутатите от 41-то Народно събрание.