България е изправена пред суровата неотложност на настоящия момент да укрепи върховенството на закона и да пребори корупцията. Така посланикът на САЩ в България н.пр. Марси Рийс, парафразирайки думите на Мартин Лутър Кинг, определи предстоящата съдебна реформа в България, предаде БГНЕС.

"От икономическа гледна точка слабостите на върховенството на закона и корупцията могат да имат много негативен ефект", заяви дипломатът по време на конференция по темата, като напомни, че чуждите инвестиции в България са намалели през последните години от 9 млрд. евро през 2007 г. до 1.3 млрд. евро през 2014 г.

Рийс посочи, че корпорациите инвестират в стабилни държави, където прогнозите за възвръщаемост са най-високи.

Според посланика на САЩ у нас трябва да бъде изградена съдебна система, на която може да се има доверие, да не е ангажирана политически и да не действа избирателно и произволно. Марси Рийс каза още, че българските граждани също желаят фундаментална промяна, която отговаря на дълбоките проблеми.

Не е чисто български въпрос

„Състоянието на българската съдебна система и нейната реформа не са чисто български въпроси. Те представляват интерес и за Франция”, заяви френският посланик у нас н.пр Ксави еЛапер дьо Кабан.

Дипломатът обясни интереса на Франция към съдебната реформа у нас с мотива, че и двете държави са част от Европейския съюз. "Той е политически проект за обединение на демокрации и свободните народи, а условието една държава да бъде правова, е законът да се прилага еднакво за всички, независимо от лицата, които са страни по съдебния спор".

Ксавие дьо Кабан заяви, че проблемът е в независимостта на всеки един от магистратите от натиск и затова те трябва да бъда защитени. Той препоръча магистратите да избират пряко представителите си във ВСС.

Според него избирането на парламентарна квота води и до смесване на властите. "Реформирайте спокойно, но дълбоко", посъветва посланикът.

Френският посланик подчерта, че когато съдебната система в дадена държава не е реформирана и независима, инвеститорите или напускат страната, или се обръщат към международните арбитражни съдилища.

Мнението на властта

"Представям си съдебната реформа като четири фронта. На първо място става дума за промяна в управленския модел на системата, която ще бъде постигната чрез промяна във Висшия съдебен съвет и Конституцията", каза правосъдният министър Христо Иванов.

Като следващи стъпки в тази посока той очерта модернизацията, ефективността и въвеждането на електронно правосъдие. Правосъдният министър каза, че очаква по-голямо включване и на магистратите при вземането на управленски решения.

Според Иванов, точно в това отношение, във Върховния касационен съд и в Софийския градски съд са намерили пътя към оздравяване на климата.

Що се отнася до проверките за почтеност и борбата с корупцията, Иванов каза, че ще се работи както за елиминирането на предпоставките за корупция, така и за изчистване на системата от подобни практики и нейните носители.