Когато страната ни приеме еврото, хората от селата, които имат левове в брой, ще трябва да разчитат на пощите, за да ги обменят. Обещанието е това да стане без комисионна. Работят ли обаче всички пощи?

Когато България въведе еврото, то ще дойде и в с. Долна Бешовица. Пощата в селото работи само два пъти в седмицата и е в окаяно състояние.

„Ние с българските пари не може да се оправим, та с евро ще се оправим. Като го наложат, ще трябва да се преустройваме“, казва Тотка Павлова, жител на селото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Който има пари в брой и живее в малко населено място без банка, ще си обменя левовете в евро в пощата.

„Обмяната ще може да се извършва до хиляда лева на каса на пощенска станция. По-големи суми от 1000 до 10 000 ще могат да бъдат обменяни при заявка“, казва Цветилия Стоилкова, директор на „Български пощи“.

Пощата в село Горна Кремена е една от 2230 станции у нас.

„Навсякъде е обградено с камери и пощата попада в обсега на камерите, така че сигурността за пощата от наша страна е подсигурена“, казва кметът на селото.

Специалисти обръщат внимание, че при евро най-често се фалшифицират най-масово употребяваните банкноти – от 20 и 50.

„Водният знак е изтъняване в банкнотата, когато погледнете нагоре трябва да виждате, че банкнотата по-скоро прозира. Често фалшифицираните банкноти са с нарисуван воден знак, тоест имитират водния знак, но когато погледнете внимателно, виждате че няма изтъняване самата банкнота. Другото нещо е релефът - фалшифицираните банкноти много рядко имат добър релеф. Третото нещо е холограмата на банкнотата, която под светлината трябва да играе и да е като дъга, вместо да е нарисувана и когато завъртите банкнотата под светлина да няма промяна в светлосенките на самата холограма“, казва Макс Баклаян, който е собственик на бюро за обмяна на валута.

Банките ще превалутират левовите ви сметки в евро автоматично.