Пореден протест в защита на Пирин - в София и много градове в страната и чужбина.
От природозащитните организации отново припомнят, че недоволството не е срещу втори кабинков лифт на Банско, а против отварянето на възможност за строителство върху почти половината национален парк.
Протестът тази вечер е пред сградата на Министерството на спорта заради това, че от него са дошли средствата за отминалата двудневна Световна купа по сноуборд. От природозащитните организации са изчислили, че държавното финансиране е равно на концесионната такса за ски зона Банско за 3 години и половина.
Протестиращите се събраха и пред сградата на екоминистерството.
По-рано през деня от Бургас започна още една акция в защита на Национален парк Пирин. Щафетно бягане тръгна от мястото, на което обичайно се правят протестите.
Двама еколози пробягаха 32 км от Бургас до Средец за около 3 часа. Те са участвали в маратони във всяка една планина у нас. Те дадоха началото на голямото щафетно бягане, което ще продължи цяла седмица, от Свиленград до София. Владимир Димитров посочи, че идеята е да стигнат до повече хора и да бъдат разбрани, защото „в момента има масова заблуда на населението, че ние искаме да някакви невъзможни неща, да спираме развитието."
"То е за цяла България, нещата според мен не се делят, всички сме едно цяло, България-земя, всеки си избира, това е посланието от мен", добави Илия Василев. Щафетата „Тичай за Пирин” ще премине през 10 български града и ще финишира на 8 февруари в София.
Протести в защита на Пирин се организират в близо 20 града в страната.
Протест имаше в Бургас. Шествието мина под съпровода на музикални инструменти - барабан и саксофон, а колоездачи се включиха с велосипедите си. Майка с детето си скандираше с чанове.
Със звук и светлина тази вечер старозагорци се присъединиха към запазването на Национален парк Пирин.
Протести има и в чужди европейски столици, като Лондон.