Поне 30 жени годишно раждат в домашни условия у нас, сочи статистиката на неправителствени организации, поддържащи ражданията извън болница. От Алианса на българските акушерки поискаха регламент в законодателството, така че да не ги грози затвор, ако помагат на родилка вкъщи.
У нас всяка жена може да роди, където иска, но без лекарска помощ извън болница. Няколко неправителствени организации искат акушерките да могат да асистират раждания при домашни условия, ако бременността на не е рискова. В момента по закон акушерката носи наказателна отговоронст, ако помага на планирано домашно раждане.
„Няколко пъти са ми подавали анотация за подобно водене на раждане, но съгласете се, че след като нямам право, не бих и направила такова нещо, защото си желая свободата”, коментира Емилия Казълова, която е председател на Алианс на българските акушерки.
Акушерките признават, че не са обучени да израждат извън болници. Липсата на сигурност обаче не спира някои жени да раждат вкъщи.
„Смятам, че това е едно от най-добрите неща, които можахме да дадем като старт на второто си дете”, казва Ралица Димитрова, която е родила малкия Марин вкъщи.”Нямам нито едно разкъсване от моето раждане. Имах план Б, бях се разбрала с един доктор от „Тина Киркова”, евентуално”, споделя и Диана Вапцарова.
Повечето акушер-гинеколози са против идеята за раждане в къщи. „За 30-те ми години практика имам два случая, в които от едно наглед нормално раждане се стига до разкъсване на така наречените родови пътища и жената е на косъм. Това не може да се контролира”, категоричен е д-р Динчо Георгиев. „А вкъщи какво се прави, ако шурне кръв и какво може да направи акушерката? Акушерката подпомага раждането на бебето, но тя не умее да шие”, каза той.
В над 10 европейски държави има регламент за асистирано домашно раждане.