На фона на поредния железопътен инцидент у нас, България изпрати помощ на Сърбия за отстраняването на дерайлиралите цистерни край Пирот.

Два тежкотоварни крана, специализирана техника и екип за работа с нея тръгна от България, за да помогне за преместването на дерайлиралите цистерни. 

Снимка: bTV

„Специализирана техника с материали и 11 висококвалифицирани служители, които ще помогнат на колегите от Сърбия. Бях изпратил екип, който предварително да огледа и да си направи разчет как да започнат възстановителните дейности“, коментира Бисер Минчев - зам.-директор на НКЖИ.

Според властите в Сърбия нивата на амоняк вече са достатъчно безопасни - както във въздуха, така и в река Нишава.

„Три от четири цистерни са здрави и са пълни с амоняк. Тази, която се е повредила при инцидента, ще направим опит да я преместим както е - без никакъв риск за здравето на хората в Пирот. Останалите, в които има амоняк, са и най-тежки. Може би ще се наложи да го претоварим в автоцистерни, ако експертите кажат, че е безопасно“, посочи Милош Колич - зам.-кмет на град Пирот.

Снимка: bTV

С помоща на техниката, изпратена от България се очаква в следващите няколко дни дерейлиралите цистерни да бъдат преместени, а движението да бъде освободено по железопътните релси. 

„Надявам се до 10 януари да приключим с възстановяването“, каза Бисер Минчев - зам.-директор на НКЖИ,

Макар, че българският влак вече е на гарата в Пирот, работата ще започне едва утре.