Практикуващите дружества в Трета поликлиника в Перник, обслужваща почти половината от жителите на града, са пуснали предизвестие за спиране на дейност от първи септември заради високи наеми. Оплакаха се пред bTVnews изпълнителните директори на „Медицински център Изток“ АД и „Групова практика Перник Изток“ АД д-р Иван Иванов и д-р Татяна Харизанова, както и главният счетоводител на двете дружества Мариана Зрънчева.

Общинският съвет изключва вероятността поликлиниката да бъде закрита и десетки хиляди души от кварталите Изток, Мошино и Даскалово да останат без лекари на едно място, заявиха заместник-председателите на местния парламент Милан Миланов, Пламен Борисов и Стойчо Василев.

Малко предистория

След здравната реформа през 2000 г. се учредява дружеството „Медицински център Изток“ АД, съставено от специалисти, и „Групова практика Перник Изток“ АД, в което влизат общопрактикуващи лекари. Те подготвят документи за приватизация на сградата на поликлиниката, собственост на общинското дружество „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД (Диагностично-консултативен център).

Снимка: btvnovinite.bg

След липсата на отговор от общината, специалисти и джи-пита завеждат дело срещу нея, което печелят на всички инстанции. По този начин те са обявени за правоимащи. Това означава, че работилите в поликлиниката преди 2000 г. имат право да ползват преференциални цени на общинския наем – само 10% от него. Така те плащали едва 47 ст. на кв.м. Година по-късно приватизацията е отменена от мораториум и сградата остава собственост на „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД.

През 2009 г. за управител на „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД е назначен д-р Георги Драганов. Той прави проектодоговор за наем, който изключва физиотерапията на поликлиниката и 2 помещения на груповата практика. В града има само още едно физиотерапевтично отделение – в болница „Рахила Ангелова“.

Специалистите и общопрактикуващите лекари подават иск в съда в опит да бъде признат за окончателен договорът от 2008 г. на стария управител, осигуряващ преференциални цени за всички.

Районният и Окръжният съд обаче отхвърлят искането и отнемат статута на правоимащи на тези доктори, като по този начин те вече не могат да ползват ниски цени. Мотивът е, че двете дружества били регистрирани преди учредяването на „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД.

Д-р Харизанова обаче твърди, че дружествата на специалистите и общопрактикуващите са работили към „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД и като доказателство дори са представили трудови книжки. Въпреки това, районен съдия Мила Колева и окръжен съдия Георги Гусев се произнасят в тяхна вреда.

„В Перник всички, които са един вид правоимащи, ако отидат на дело, те всички вече няма да бъдат, защото всички те са учредени преди структурата „ДКЦ 1 Перник“, разсъждава счетоводителят Зрънчева. „Животът й е минал в тази поликлиника“, споделя тя за д-р Харизанова, която има над 2 000 пациенти, и добавя, че постановленията на двете инстанции били абсолютно еднакви.

От поликлиниката предоставиха телефонния номер на д-р Драганов с думите, че той не отговарял на никого. По-късно обаче той не само вдигна телефона, но и дойде извънредно в кабинета си, за да разговаря с bTV, подготвил дебела документация, въпреки че в момента е в отпуск.

Той заяви, че от дружествата искали съдът да го накара да подписва „до живот“ договори, които им изнасяли на тях и освен това показа съдебен документ, постановяващ, че дружествата са регистрирани след „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД, а не преди това, както твърдят в поликлиниката.

Новите наеми

9 лв./кв.м. за идеални части (кабинети) и 7 за прилежащите части – това са новите цени. Д-р Иванов изтъква, че това го няма никъде в общинските наредби, които постановяват единствено цена от 7 лв. за кв.м. за идеални части, без да облагат с наем прилежащите.

Радиаторът на входа на поликлиниката си стои в това състояние след земетресението
Снимка: btvnovinite.bg

Така месечните разходи за наем възлизат на около 4 000 лв., докато по документи приходите са около 15 000 по Здравната каса. Отделно се плащат парно, ток, вода и всички консумативи. Наеми не са плащани от ноември 2011 г., а според общинските съветници – от няколко години.

„Не е възможно да издържи което и да е дружество“, смята д-р Иванов. Заместник-председателите на Общинския съвет обаче твърдят, че липсата на пари се дължи на слаб мениджмънт. Те и управителят на „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД д-р Драганов подозират, че доходите на двете дружества са много по-големи от посочените в документациите на поликлиниката.

Според данни от последния месец най-високата заплата на джи-пи е около 900 лв. „Аз съм директор, който работи за 200 лв., сигурно единственият в страната“, споделя д-р Иванов и допълва, че годишната сметка за парно на общопрактикуващ лекар е около 2 000 лв.

В поликлиниката работят лекари, които пътуват от София със специално купена от дружествата за целта кола на лизинг. Управителят на „ДКЦ 1 Перник ЕООД“ изтъква, че няма как те да се вдигнат да изминават разстоянието всеки ден, ако взимат посочените в документите ниски заплати.

Освен това съветниците и д-р Драганов смятат, че от здравното заведение спекулират с цел търсене на медийно внимание и изграждане на един доста алтруистичен образ – все едно се опитват да лекуват всички пациенти дори и без пари, но им е много трудно.

Неизползван кабинет в поликлиниката
Снимка: btvnovinite.bg

В сградата на поликлиниката е останал само 1 функциониращ коридор, като и в него не са заети всички кабинети. В някои от тях работят по трима специалисти.

От здравното заведение се оплакват, че договорът за наем се променя ежегодно и не знаят какво да очакват всяка година, а в другите градове контрактите се подписвали за 10 години. Д-р Драганов заяви, че самият той нямал законово право да подписва договори за повече от 3 години.

Прехвърляне на топката

Трета поликлиника и без това бе в занемарено състояние, което допълнително се влоши след земетресението. На входа е паднал един радиатор, който все още си стои там. Буквите на табелата на здравното заведение са изпопадали, мазилката също е в окаяно състояние, мазето се наводнява поне 3 пъти в годината.

Изключително противоречиви са изказванията и на дружествата в поликлиниката, и на общинските съветници, и на д-р Драганов по отношение на отговорността за представяне на парите за ремонт.

От здравното заведение твърдят, че управителят на „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД „нямал един забит пирон“ и единственото, което направил, било да постави камера и охранител, защото се съмнявал в тях. Те са недоволни, че въпреки високите наеми сами са вършили подобрения по сградата, например поставяне на нова дограма.

От Общинския съвет пък изтъкнаха обратната причинно-следствена връзка – поликлиниката не могла да се ремонтира, защото наемателите дължали огромни суми. Милан Миланов уж цитира д-р Драганов, който казал, че ако дружествата си плащат всички пари, той щял да ги внася за ремонт.

Мазето на лечебното заведение
Снимка: btvnovinite.bg

По-късно управителят на „ДКЦ 1 Перник“ ЕООД категорично отрече да е изричал подобно нещо и заяви, че въобще няма общо с парите, отпускани за поправителни дейности. Той представи документ, който показва, че всъщност пернишкият кмет Росица Янакиева трябва да предостави 149 467 лв. за ремонт на поликлиниката.

От здравното заведение заявиха, че последната скъпа техника, която купили, се състояла от ехограф за 90 000 лв. и електроенцефалограма за 15 000 лв., които изплатили.

„Сега една игла не можем да купим“, оплаква се счетоводителят Зрънчева.

А сега накъде?

Общинският съветник Милан Миланов уверява, че поликлиниката и близо 40 000 перничани няма да останат без лекари. За това той посочва няколко варианта – или сегашните практикуващи да останат, но вече работейки за общинското дружество, или да се регистрират като еднолични търговци, или на тяхно място да дойдат други доктори.

Миланов обясни, че е абсурдно да се предявяват претенции за преференциален общински наем, при положение, че дружествата са регистрирани като частни търговски субекти.

Обезпокоителен е обаче фактът, че най-вероятно от поликлиниката ще се махнат специалисти, които са единствени или едни от малкото в града, например нефрологът, психиатърът и гастроентерологът.

Лекарите от двете дружества няма да останат без пациенти, но има и вариант те да се разпръснат по етажи на жилищни блокове, което ще е голямо неудобство за половината население на Перник. В зависимост от квартала, най-близкото друго здравно заведение – МБАЛ „Рахила Ангелова“, е на 7-10 км от жителите и е в центъра на града, който всъщност е в западната част.

Опасността козирката да падне е напълно реална
Снимка: btvnovinite.bg

Трета поликлиника обслужва цели 4 училища в града, като в едно тях децата са около 1 000, коментира учителката Олга Михайлова, която живее в блока срещу поликлиниката.

Съпругът на нейната съседка Кръстина Маринова е на легло, а синът й е сляп. „Кой да ги кара до центъра…оставаме на произвола на съдбата“, чуди се развълнуваната перничанка.

„Ще карат пенсионерите да слизат до центъра за най-дребното нещо и да дават 1.60 лв.“, ядосва се друга тяхна съседка – Галина Ваташка.