Офицерът от Българската армия полковник Константин Нестеров беше избран единодушно за председател на Комитета по инвестициите на НАТО, съобщиха от пресцентъра на Министерство на отбраната, където Несторов в момента оглавява отдел в дирекция „Отбранителна политика".
Той има опит и като национален представител в Комитета по инвестициите и други управляващи и формиращи ресурсната политика и планиране органи на Алианса, подчертават от Военното ведомство.
Комитетът по инвестициите е най-старият действащ комитет в Алианса. Неговото съществуване започва със създаването на Северноатлантическия пакт с основно предназначение създаване на отбранителна инфраструктура и колективни способности на територията на страните-членки.
След края на Студената война аналогична задача се изпълнява на територията на новите страни-членки, включително и България. Средствата за изпълнение на тези широкомащабни проекти се осигуряват за сметка на т.н. Общи фондове, които се попълват от вноските на страните членки в Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NATO Security Investment Programme - NSIP).
Основно предназначение на изпълняваните на територията на страната инфраструктурни проекти е достигане на оперативна съвместимост със силите и средствата на съюзниците.
За изтеклите 10 години членство на България в НАТО по линия на NSIP бяха реализирани редица проекти, които при други условия страната не би могла да финансира самостоятелно, изтъкват от Министерството на отбраната.
„Нашето активно участие в дейността на Комитета по инвестициите на НАТО подпомогна дейността ни в създаването на способности в областта на Противовъздушната отбрана, Военновъздушните сили и комуникационните и информационните способности на Българската армия. Към момента се изпълняват проекти за нуждите на информационната съвместимост на българските Военноморски сили, модернизиране на авиобаза Безмер, мобилните комуникационните модули на НАТО и др.”, отчитат от ведомството.
Комитетът по инвестициите е крайният орган на НАТО по създаване на отбранителни способности. На заседанията страните постигат консенсус по финансирането на необходимите за Алианса способности. Само за текущата 2014 г. финансовата рамка на оторизираните за изпълнение проекти е в размер на около 1,5 милиарда евро. Годишният таван на разходите за годината на инвестиционната план-програма е определен на 800 млн. евро.
От военното министерство определят избирането на български кандидат за редседател на Комитета по инвестициите на НАТО като „успех за България” и „признание за цялостната успешна дейност на страната и на Министерството на отбраната”.