Полицията откри трите деца, живели в гората край Слънчев бряг, които издирваше от вчера. Малчуганите – на възраст 2, 9 и 11 години, са израснали в пълна мизерия, без вода, ток и образование. Най-малкото дори няма ЕГН.
Децата бяха открити за първи път край ресторант преди дни, но тогава все още не е имало основания за поставянето им под полицейска закрила и към родителите им е било отправено само предупреждение. След свикването на координационния механизъм, съвместно със социалните служби, мястото, където живеят, е открито и децата вече са поставени под полицейска закрила.
Състоянието им видимо е добро, те са комуникативни, общуват нормално с родителите си, каза пред bTV инспектор Димчо Димов от Детската педагогическа стая към РПУ - Несебър. По думите му вероятно бащата не е от ромски произход, а е чужденец.
Според криминалистите семейството е прекарало в гората поне две години, а децата са били принуждавани да просят в курорта.
Откриването на мястото, където са живели, е отнело около месец, тъй като е изключително труднодостъпно, каза Димов. През деня са събирали бутилки, отпадъци и са просили в Слънчев бряг.
За да бъде предоставена полицейска закрила за децата и да бъдат отнети от родителите им, трябва да се установи състояние на безнадзорност или да има опасност за здравето и живота им, обясни Димов. А това, че децата не ходят на училище не е основание да бъдат отнети от родителите.
Полицейската закрила действа до 48 часа. Вече са издадени заповеди от директора на полицията в Несебър за настаняването на децата в социални институции.
Митко Кънчев, директор на Социално подпомагане в Поморие, каза, че ще бъде потърсена отговорност от родителите, тъй като за случая е сезирана прокуратурата.
Според Наказателния кодекс обаче, за да носят отговорност родителите, трябва поне четири пъти да получат предупреждение да не склоняват децата към просия. Така вината на родителите трудно се доказва в съда, защото децата им трябва да дават показания срещу тях.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова се съгласи, че са необходими промени в кодекса и вече имало предложения за това от страна на министерството.
По думите й, това са деца-жертва на неглижиране от страна на родителите. Но условието в кодекса за "системно" трудно се доказва пред съда. Предложението на социалното министерство е това да отпадне от НК.
Симеонова отбеляза, че в България няма специализиран детски съд и дори съдебни състави, които да работят по казуси с деца.