При по-силни земетресения полицейски патрули с мегафони и включени светлини ще съобщават официалната информация от Института по геофизика. Това съобщи премиерът Бойко Борисов след работната среща с директора на Националния институт по геофизика, геодезия и география проф. Николай Милошев, главния секретар на МВР главен комисар Калин Георгиев и директора на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов.

Геофизическият институт ще подава информация към дежурния в МВР за епицентър и сила на труса при земетресения, а МВР ще разпространява информацията. По този начин очакванията са да се подобри информираността.

"Разпоредили сме - синя лампа да се осигури на Милошев (директорът на Геофизическия институт – бел.ред)", допълни премиерът.

При подобни ситуации проф. Николай Милошев ще има право да поиска ескорт до сградата на БАН от първия срещнат патрул.

„Вече е установен пряк телефон между Геофизичния институт и МВР. Още в първата минута - Институтът подава информацията на МВР и те съобщават на хората. Същото важи и за пожарната”, обясни Борисов.

Още четири телефона в БАН ще дават информация.

"Системата за предупреждение ще се включва при всякакъв магнитуд, който представлява интерес – от 3 нагоре", заяви проф. Николай Милошев.

"По никакъв начин не бихме спестили информация", заяви премиерът Бойко Борисов. По думите му в нощта на земетресението, което разлюля Западна България с 5,8 по Рихтер, той и проф. Милошев са провели многобройни разговори.

50 от пострадалите сгради ще бъдат съборени

Петдесет от проверените 14 000 сгради ще бъдат съборени, защото е невъзможно да се живее в тях, съобщи премиерът Борисов. Собствениците ще бъдат обезщетени.

Сред сградите, които ще бъдат разрушени и изградени отново, са и две детски градини и едно училище в Радомир.

По думите на премиера има готовност щетите да бъдат покрити със средства от фонда за бедствия.

При земетресение сеизмолозите съветват ...

Премиерът Бойко Борисов изчете правилата за реакция при земетресение от името на проф. Милошев.

Въпреки изненадата и стреса, хората би трябвало да се опитат да направят следното: Да отворят вратите към стълбището, да застанат под конструкция, предпазваща от падащи предмети – каса на врата, маса, чин и др., по-далеч от прозорци, витрини и висящи предмети и да изчакат люлеенето да спре. След това максимално бързо да се излезе от сградата – след като люлеенето спре. Да не се използват асансьорите и да не се предизвиква струпване на изходите.

Отдалечете се максимално възможно от всички заобикалящи сгради и съоръжения – електропроводи, газопроводи и др. Не влизайте отново в сградата, преди да се убедите, че опасността е преминала.

На работното място спазвайте правилата за евакуация. У дома – изчаквайте търпеливо информация от компетентните органи. В автомобила – при първа възможност спрете на открито място. В обществения транспорт – останете на място до отваряне на вратите.

Окажете първа помощ на пострадали около вас, ако има такива. Включете телевизия, радио или това, което имате на разположение, и следвайте указанията на държавните и общински служби за борба с бедствията. Не се опитвайте веднага да напуснете населеното място с автомобил. Това може да предизвика задръстване и да усложни обстановката. Не се доверявайте на слухове за следващи трусове или наводнения, доверете се на официалната информация. Помнете, че все още предсказването на земетресение е невъзможно.

Проф. Николай Милошев заяви още, че пернишкото огнище практически е изчерпано от енергийна гледна точка. По-страшно и по-изненадващо бедствие в България от земетресенията няма, отбеляза професорът и добави, че "прогнозите" за бъдещи трусове за него са спекулация с инстинкта за самосъхранение у хората.