Полицаи, които да пазят лекарите от недоволни пациенти, най-вероятно няма да има. Идеята дежурни униформени да въдворяват ред и спокойствие в звената на Спешна помощ бе оценена от главния секретар на МВР Калин Георгиев като „скъпо удоволствие” за държавата. Според него реакцията на патрулите е достатъчно бърза и адекватна, за да не се налага постоянно полицейско присъствие.
Служителите на реда са на повикване, ако бурни пациенти или техни роднини налетят на хората в бели престилки. Агресивната реакция обикновено е провокирана от недоволство в полаганите медицински грижи. От БЛС отдавана поискаха лекарите да получат статута на полицаи или пожарникари, но предложението бе отхвърлено в парламента.
В началото на месеца двама братя нападнаха лекари, медицински сестри и няколко полицаи в болницата в Пазарджик, търсейки виновен за смъртта на майка им. Инцидентът обаче не помрачи впечатлението за работата на Областната дирекция на МВР в града. Главният секретар даде положителна оценка на свършеното от пазарджишките служители на реда, като изтъкна, че престъпленията са намалели с 13% спрямо 2010 година. Георгиев остана доволен и от липсата на просрочени полицейски разследвания.
Върху сигурността на малките населени места ще бъде обърнато и допълнително внимание с провеждането на т. нар. „лъчеви полицейски операции” със засилено присъствие на органите на реда. Целта е да се предотвратят най-вече кражбите, отбеляза Калин Георгиев.