Нова наредба ще регламентира социално- медицинските грижи за възрастни в домовете им.

Документът се изготвя от здравното министерство.

Целта е повече хора да получават медицинска помощ, без да постъпват в специализирана институция.

81-годишната Мина Гинковска е една от възползвалите се от програмата. Всеки ден в дома ѝ влизат служители  от център „Домашни грижи" - Враца.

По думите на домашната ѝ помощница Юлия Лалова Гинковска не може да ходи сама, защото ходи с проходилка. „Преобличаме я, сменяме спалното бельо, простираме...”, допълва Лалова.

Медицинската сестра следи здравето на бившата начална. Тя е и в постоянна връзка с личния ѝ лекар.

„Много ми помагат, много са внимателни”, споделя Гинковска.

429 възрастни във Врачанско получават помощ по проекта на БЧК за интегрирани социално здравни грижи.

Снимка: btvnovinite.bg

Помагат им 17 медицински сестри и 33 домашни помощници.

Годишните разходи за един човек са около 1600 лв, а ако възрастният е в хоспис или старчески дом, ще трябва да плаща по 800 лв на месец.

Според зам.-генералния директор на БЧК Надежда Тодоровска няма нужда един човек да влиза в старчески дом или в хоспис, за да се чувства добре.

В Швейцария този модел работи от 25 години. Системата за домашни грижи обхваща около 270 хил. възрастни, помагат им 44 хил. души, 70% от които са медицински сестри.

„Не е лесно да се намерят подходящите хора за тази работа. В повечето случаи пациентите имат по няколко заболявания и са нужни добре квалифицирани медицински кадри”, коментира д-р Рене Кюне от фондация "Кареум" - Швейцария.

У нас има десетки организации, които предлагат подобни услуги, но тепърва ще се приемат стандарти в работата им, както и  механизми за контрол.