Лидерските битки на предстоящите парламентарни избори са условни, не са преки. Изборите са за партии, а не за отделни фигури, и няма да се решат от преките сблъсъци между лидерите. Това каза социологът Кольо Колев в предаването „Тази събота” по bTV.
„Този формат на избори не предполага директен дебат, те няма да се сблъскат директно”, допълни той.
По думите му битката в 25 МИР в София, където един срещу друг се изправят лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, лидерът на БСП Корнелия Нинова, лидерът на „Атака” Волен Сидеров и Светльо Витков от „Глас народен”, е символна.
„Разбира се, който и да загуби тук, губи страшно много независимо от резултатите от изборите”, смята социологът.
Според него клаузата, че изборите са задължителни, рязко повдига изборната активност и праща пред урните около 1 млн. нови избиратели, които традиционно не гласуват. „Те са като вълна, люшкат се, нямат твърди политически убеждения. Те ще се ориентират в последните дни”, отбеляза социологът.
Според Георги Харизанов от Института за дясна политика отсъствието на референдум силно ще намали мотивацията за гласуване, тъй като по думите му е станало ясно, че то е „квазизадължително”.
Харизанов посочи, че е хубаво, че няма усещане за предопределеност на победата на ГЕРБ. „Това изостря конкуренцията, кара партиите да са по-внимателни към кандидатите, които издигат, и към платформите си”, мотивира се той.