Политици от предходното правителство умишлено са потъпквали следствени действия и са упражнявали натиск върху работата на прокуратурата във връзка със системни преводи на суми в особено големи размери, придобити от престъпна дейност в енергийната сфера.

Две от тези лица са били бившият министър Румен Овчаров и заместничката му Корнелия Нинова, заяви в ефира на bTV лидерът на РЗС и шеф на парламентарната комисия за разследване на корупция по високите етажи на властта. Така в навечерието на изборите Янев претопли баятия и отдавна забравен скандал "Овчаров - Александров", който тресеше държавата през пролетта на 2007 г. 

Янев покани всички медии пред секретната секция на НС в понеделник от 11 часа, където публично ще бъдат извадени досегашните секретни документи на парламента, които са разсекретени. „Всички ще могат да ги четат и анализират”, обеща депутатът.

В аванс за bTV той даде пример с това как за няколко дни сегашният депутатът от БСП Корнелия Нинова, която в качеството си на заместник на Овчаров, е провела 111 телефонни обаждания със следователката Татяна Шарланджиева, която разследващше енергийни далавери с цел да се „потъпче” информация за сделки с бизнесмена Красимир Георгиев, съсобственик на консултантската фирма "Фронтиер".

Като доказателство за твърденията Янев зачете доклади на прокурори до шефа им по онова време Борис Велчев. В тях, например, тогавашният шеф на следствието Ангел Александров пише, че е бил подложен на грубо отношение и въпроси от страна на Овчаров за това защо „твоите служители все още разследват моя приятел Красимир Георгиев”.

От документите става ясно, че срещите между Овчаров и Александров са се осъществили с посредничеството на оръжейния търговец Николай Гигов.

Според друг разсекретен документ излишни посредници прибирали големи печалби от разпределението на електроенергията у нас. Така например умишлен договор с швейцарска фирма за 316, 7 млн. лева ощетила българската хазна с над 90 млн. И тази далавера била разследвана, но следствието - смачкано, твърди лидерът на РЗС.

Действително след едногодишно разследване прокуратурата не повдигна никакви обвинения срещу замесените в аферата. Скандалът обаче коства постовете на Румен Овчаров и Корнелия Нинова. Висшият съдебен съвет пък уволни следователка Шарланджиева, а Ангел Александров се оттеги като шеф на следствието.

Поне на декларативно ниво разследването целеше да разбере дали Овчаров е опънал политически “чадър” над Красимир Георгиев по делото за злоупотребите в софийското топлофикационно дружество и дали Александров е разпространявал следствена тайна по случая.

Скандалът "Овчаров - Александров", който е достоен пример за корупционните практики по високите властови етажи тогава привлече  вниманието и на Европейската комисия, която отклони поканата да изпрати свой представител да следи разследването, но настоя българските власти изяснят казуса пълно и безпристрастно.