Яне Янев е станал слушател на разговор между представители на ГЕРБ в парламента, в който се прокраднали подмятания за промяна в изборното законодателство, уреждаща „служебна победа” за управляващите на вота догодина. Според публикации мнозинството тайно подготвяло текст, който урежда автоматично попълване на 121 депутатски места за първия на изборите при разлика от 5% с втория. Така спечелилият има възможност да управлява с пълно мнозинство, без да се коалира. Подобна практика е известна в Гърция.
„Не вярвам който и да било разумен човек да взаимства нещо от Гърция, предвид сегашното й състояние. Разговорите са едно, а решенията на политическите органи - съвсем различно. Чул съм разговори, но това са по-скоро подмятания. Считам, че ГЕРБ няма да прибегне до такава крайност. Не е лошо да се мисли, но мисленето трябва да бъде в рамките на възможното, що се отнася до такава сложна материя. Абсурдно е”, каза лидерът на РЗС пред bTV.
В българския политически живот обикновено започва да "мирише" на избори със старта на разговорите за промени в конкретното законодателство – практика, която обикновено се случва няколко месеца преди самия вот, и практика, която беше определена от Янев като нечестна за избирателя. Според него обаче преди да се промени Изборният кодекс на ревизия трябва да мине Законът за политическите партии.
Макар и закъснели във времето, от РЗС вече са готови с предложения. Сред тях е и дълго търсеното от групата на Янев прочистване от етнически партии. Той даде пример с годините, в които имало крайно радикални проислямистки партии с трудни за произнасяне имена. „Трън в очите” му обаче продължава да е ДПС, за което от 1992 година Конституционният съд нямал решение дали е етническа партия.
От РЗС ще настояват още да се изчистят партиите-фантоми, които подават повече подписи в ЦИК отколкото гласове реално получават, да се ограничи възможността партиите да се финансират от неясни източници отвън, както и да се фиксират критериите по отношение на структурите.
Когато се правеха предишните промени в изборното законодателство, РЗС твърдо настояваше да се вдигне прагът за влизане в парламента за партии и коалиции. Този път обаче партията няма да предлага подобно нещо, но е готова на дискусия, обясни Янев. На въпрос дали подетата тогава кампания е била в нечия чужда угода, лидерът на РЗС смени темата.