Мнозина, включително хора от ръководството на БСП, днес заявяват, че повече с ДПС не можем да бъдем партньори. Актуалният проблем е, че ДПС се превърна в символ на корпоративния политическия модел.
Това заяви депутатът от Коалиция за България и кандидат за председател на БСП Янаки Стоилов на конференция на лявото обединение в партията.
"Коалиция за България изпълни своето предназначение. Бъдещият съюз начело с БСП, чрез наименованието и практическата си дейност да привлече разочаровани бивши членове и избиратели, както и други смятащи се за непредставени хора с леви убеждения. Партията не е затворена дори за хора, които неотдавна я напуснаха, но това е нещо различно от претенцията им да получат индулгенция, за да станат партньори с нас в този момент. Времето и обстоятелствата за български ПАСОК са отминали, сега необходими радикални леви действия", каза той.
Янаки Стоилов заяви, че все повече се налага мнението, че към коалиция следва да пристъпват само с конкретно и публично оповестено споразумение.
За предсрочните избори той каза, че са важен момент, от който зависи дали БСП ще продължи да бъде първостепенна политическа сила. Стоилов попита дали целта да се отстрани ГЕРБ от властта е загубила за тях своята актуалност.
Янаки Стоилов каза още, че е необходима дискусия как да се избират ръководните органи на партията, а в ИБ да се засили колективното начало, а отделните членове да имат по – голяма политическа тежест и собствени отговорности.
Той посочи, че Столетницата е достигнала до етап, в който, подобно на ситуацията през 1989 г., трябва да премине през дълбока промяна, която да осигури на партията историческа перспектива.
В доклад пред другарите си Янаки Стоилов коментира, че в началото на мандата на сегашното правителство са предприети редица социални и стабилизационни мерки, но не е постигнато напълно радикалната промяна, която е била обявена в началото на 2013 г. "Обещахме да върнем България на хората, а тя отново се казва в плен на корпоративната власт", заяви Стоилов.
Той посочи, че тази борба е тежка, защото преминава през освобождаване на държавата от олигархията. "Някой изглежда имаха илюзията, че това може да стане като олигархията се контролира от вътре. Последните събития категорично ги опровергаха", заяви Стоилов.
Той изтъкна, че въпреки обещаната реиндустриализация, не се видяха дори началните резултати от нейната реализация. Стоилов посочи, че това се дължи както на краткото време така и на компромисният характер на обявеното за политико – експертно правителство, което БСП поддържаше, но част от причините са в самата партия.
"Конструкцията на правителството не даде израз на политиката на мандатоносителя", заяви той и подчерта, че правителството не е разполагало с вътрешен механизъм, който да насочва, обединява и коригира управленската политика.
Според Стоилов, България трябва да очертае приоритети за икономическото си развитие, като те трябва да са енергетиката, земеделието и свързаната с него преработвателна индустрия, туризмът, отделни сектори на машиностроенето, химията и информационните технологии.