Министерството на туризма подготвя законови промени, с които да се стане по-лесно изграждането на ски лифтове и ски съоръжения. Това съобщи на пресконференция министърът на туризма Николина Ангелкова след среща с представители на зимните курорти, концесионерите на лифтове и местните власти, предаде БТА.
Министърът уточни, че ще се правят промени в Закона за туризма и в свързаните с проблематиката закони за устройството на територията, за собствеността и ползването на земеделските земи и за горите. Очаква се до месец промените да са готови.
Николина Ангелкова отбеляза, че България е на едно от последните места по отношение на ски инфраструктура.
Сред другите проблемни области от бранша са посочили пътната инфраструктура, за което министърът ги е уверил, че това е един от основните приоритети на кабинета.
Поет е бил ангажимент за курорта "Боровец" по отношение за действия за увеличаване на мощностите на електропреносната мрежа.
Строителството на лифтове и писти е във фокуса на общественото внимание от няколко години – заради опасенията на общественици и еко организации, че разрастването на зимните курорти е без отчитане на природните особености и в нарушение на различни разпоредби.
Някои стигат и по-далеч - твърдят, че зимните ни курорти се правят не с цел устойчиво развитие, а за "изпиране" на пари. Отговорът най-често е, че "зелените" активисти са платени от други държави, които са конкуренти на България в областта на зимния туризъм.
Сред известните неслучили се все още лифтове е втората кабинка в Банско, която беше желана от всички правителства през последните няколко години (Цветан Цветанов като вътрешен министър и Цецка Цачева като председател на парламента даже присъстваха на „протест” в града).
Ангелкова на няколко пъти обяви, че е „за” проекта.
Сезонът е бил успешен
Министърът съобщи, че този зимен сезон е бил успешен с ръст от 8.2 на сто по данни на НСИ, с 1.2 милиона туристи и приходи за периода декември - март от 640 млн. лева, което е с над 6 на сто ръст спрямо миналата зима.
Основният ръст на туристи е от Турция - с 30 на сто, което, по думите на министъра, дава основание съвместно с външно министерство да се стартира възможността визовите облекчения да се прилагат целогодишно, а не само за зимата.
Ръст се отчита и на туристи от Италия - около 20 на сто, Германия - десет на сто, Австрия - осем на сто, Гърция - шест на сто, както и от останалите съседни на България държави.