Идеята гражданите да се стимулират с ваучери, за да упражнят конституционното си право на глас, влиза в парламента като част от предложенията на ГЕРБ за нов Изборен кодекс. По разбиранията на Цецка Цачева е по-добре хората да получават 20 лева под формата на ценна книга за държавни такси, отколкото 40 лева на ръка от сивата икономика за вафли.
"Опасно за българските граждани е, ако по време на избори се стимулират с подобни хранителни продукти", каза депутатът. Сравнението на бившия председател на НС бе инспирирано от разговор в „Тази сутрин” по темата за вредните храни. Партията на Бойко Борисов ще настоява още гласуването да стане задължително.
След като обясни, че изборът между десетки бюлетини с кандидати е право, но граждански дълг е да го упражниш, Цачева заяви: „Не считаме, че трябва да има санкция, но държавата трябва да стимулира онези, които са изпълнили своя дълг. По-добре държавата да предостави тези суми, вместо стимулите да идват от политически сили със средства от сивата икономика. Считаме, че веднъж завинаги ще се сложи, ако не край, то поне ще бъде ограничен корпоративният вот”.
На въпрос защо трябва избирателят да се стимулира по материален начин, а не чрез традиционната агитация, Цачева отговори с въпрос: „Как да изкараме хората?”, и сподели: „Знаете ли колко много сме мислили”. Според нея, докато се стигне до връщане на вярата в политиците, държавата не може да стои и да чака. По думите й ще са необходими поне 5-10 години, за да се стигне до естественото развитие, в което гражданинът сам по вътрешно убеждение прави своя избор. Затова предложението за стимулиран вот ще се използва с дисциплиниращ ефект.
Колко ще струва подобна стимулираща инициатива, в ГЕРБ не са сметнали, тъй като не знаят колко души ще отидат до урните, макар и задължени по кодекс, но „демокрацията е скъпо нещо”, призна Цачева, добавяйки, че не са „наивници” да смятат, че 100% от имащите право на глас ще го упражнят.
Подобна мотивация обаче крие риск от „пазар на ваучери”, което Цачева коментира: „Поименни са, предвидили сме достатъчно норми, които да препятстват подобни неща”, но „все пак българинът е изобретателен, сигурно ще се стигне до този ефект”. Тя допълни, че пари няма да се разменят за ваучери, а е предвиден и 24-месечен срок за ползването им за плащане на държавни такси. В тях обаче няма да влизат местните данъци, за да не се товари бюджетът на общините.
Използвайки цитат от президента, тя заяви: „Даваме си сметка, че предложенията са дискусионни и спорни, но трябва да се направи нещо радикално, не с козметични промени в 12 без 5”. Според нея има партии, които се притесняват от подобни мерки, но това не е ГЕРБ, която има високи резултати при голяма активност: „БСП, ДПС и „Атака” от начина, по който реагираха на предложението на президента за национален референдум, знаете какъв вой е, неистов писък колко това не бивало да се случва”.