В България вече може да се произвежда само договориран тютюн. Това вече е факт заради приетите от парламента промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия на второ четене.

На лице, което наруши забраната да се препродава изсушен, производителски манипулиран тютюн и не разполага с обект или съоръжение се налага глоба от 50 до 500лв., съответно имуществена санкция в размер от 2000 до 5000 лв. Същата санкция се налага и на лице, което съхранява суров тютюн без да е вписано в регистъра.

Изкупуването на суров тютюн за реколта 2016 г. ще извършва от лица, които са сключили до 1 май 2016 г. договори за изкупуване на суров тютюн с тютюнопроизводители. Срокът за сключване на договорите може да бъде удължен до два месеца със заповед на министърът на земеделието и храните.

В 6-месечен срок от влизането в сила на този закон към областните дирекции „Земеделие“ се назначават комисии по тютюна.

„Когато дойде януари, февруари се надигат протести на тютюнопроизводителите. Това стана практика, след като след 2009 г. се промени режимът със закон и се либерализира производството и изкупуването на тютюн. С измененията, които се приеха днес в закона се връщаме към правила, в които се надяваме, че в следващите години няма да се допуснат такива практики на протести, защото оттук нататък недоговориран тютюн няма как да се произведе”, заяви зам.-председателят на Комисията по земеделието и храните Фериха нАхмедова.

След като депутатите консенсусно приеха промените, министърът на земеделието и храните Десислава Танева коментира, че се прави крачка напред в това държавата да осигури публичност на лицата, които са заети в сектора.

Освен това чрез създаването на постоянно действащи комисии по тютюн ще се окаже и влияние при изкупвателната кампания и спорове прите качеството на изкупувания тютюн, когато те възникнат.

„Трябва да сме наясно, че браншът преживява една много тежка изкупателна кампания и проблеми в сектора, които са натрупани с годините-последната либерализация на пазара също даде отражение”, каза Танева.