За общи усилия за популяризиране на културно-историческото наследство на България и на Черна гора, както и на целия регион на Балканите, се обявиха президентите Росен Плевнелиев и Филип Вуянович. Държавниците посетиха днес историческия град Котор в Черна гора, съобщи прессекретариата на българския държавен глава.

Културно-историческото наследство на побратимени градове под егидата на ЮНЕСКО, каквито са Котор и Несебър, може да бъде емблема на историческото богатство на България и на Черна гора и то трябва да бъде показвано. „Потенциалът ни е огромен, просто трябва да го отключим“, коментира Росен Плевнелиев.

„Ще направим всичко възможно за свързването на нашите народи, на културите ни, на туристическите ни атракции, на музеите ни, както и да насърчим контактите между кметовете и да работим за създаването на общ регионален продукт“, каза българският държавен глава. Според президента, много възможности в тази посока разкриват и механизмите на европейската солидарност.

Двамата държавни глави отбелязаха и 10-годишнината от трагедията при река Лим, в която загинаха 12 български деца. „Добре е никога да не забравяме какво отношение срещнахме тук, в Черна гора, подадената ръка и приятелството, което виждаме в най-трудните моменти. Това ме прави оптимист за нашия регион. Иска ми се да приключим с историята на едни Балкани, където всеки е срещу всеки. Нека не забравяме трагедията, да разказваме историята на оживелите и на спасителите”, каза президентът Росен Плевнелиев пред български и черногорски журналисти в Котор.

По-късно пред президентите представители на бизнеса от Черна гора подчертаха, че регионът на Балканите е единен пазар и като такъв трябва да бъде представян пред потенциалните инвеститори. Участие в срещата взеха представители на Стопанската търговска камара на Черна гора, в която членуват 18 000 фирми предимно от сектора на услугите, на Съюза на туристическите организации в страната и други.

Черногорските предприемачи откроиха като сектор с много висок потенциал за български инвеститори производството на храни. Беше откроено и доброто сътрудничество на черногорските съсловни организации на бизнеса с търговските палати от другите страни в региона, което разкрива допълнителни възможности за общи действия за насърчаване на чуждестранната, но и на взаимната инвестиционната активност на партньори от балканите страни.