Парламентът отложи разглеждането на шест законопроекта за промени в Наказателния кодекс заради искане да бъде присъединен към тях още един, свързан с давността на престъпленията, извършени от комунистическия режим. Депутатите трябваше да продължат дискусия по първото четене, започнала през февруари, предаде БТА. Вносители на два от проектите са Волен Сидеров и група народни представители; а по един законопроект имат Лютви Местан и група народни представители, Министерският съвет, Цецка Цачева и група народни представители, и Петър Славов.
Четин Казак поиска от името на ДПС да бъде присъединен към обсъждането и законопроект, внесен от Методи Андреев (ГЕРБ) и група народни представители. Той не е бил обсъден в правната комисия заедно с останалите законопроекти, отбеляза Казак и допълни, че темата е предмет на един от обсъжданите. Цецка Цачева каза, че има връзка между различните законопроекти и посочи, че има още два проекта за промени в НК, които не са включени в дневния ред.
Единственият аргумент за това е, че по група законопроекти, които трябва да се обсъждат днес, вече е започнал дебатът, коментира председателят на парламента.
Мая Манолова (БСП) обяви, че е абсурдно да бъде разширяван дебат, който вече е започнал. Данаил Кирилов (ГЕРБ) предложи правната комисия да разгледа при първа възможност законопроекта на Методи Андреев и в следващо заседание да бъдат подредени един след друг - първо пакета от шестте законопроекта и веднага след това предложението на Андреев. Кирилов допълни, че те са склонни на отлагане.
С един абсолютно некоректен и неправомерен ход Цачева направи една гимнастика и отложи точката за промени в Наказателния кодекс. Това коментира в кулоарите на парламента лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Цецка Цачева, Данаил Кирилов /ГЕРБ/ и Четин Казак/ДПС/ си подадоха топката и отложиха обсъждането на промените, заяви Сидеров. Ние предлагаме човек да може да защитава своя дом, или да се защитава в колата си, в двора си, когато е нападнат, и да е сигурен, че няма да го осъдят, защото пази своята собственост, семейство и себе си, обясни лидерът на "Атака".
Сега, уточни той, това се прилага само в случаите на взлом и насилие. Според Волен Сидеров предложението е разумно, не нарушава граждански права и би трябвало да се приеме, особено в този момент, когато подобни конфликти стават причина за напрежение в обществото. Не такива са очакванията му по отношение на другото предложение - да се инкриминират гей парадите у нас.

Снимка:
Ладислав Цветков